Komisja Europejska zamierza zaostrzyć stanowisko w sprawie handlu żywnością i wprowadzić bardziej rygorystyczne standardy dla produktów importowanych, jeśli chodzi o zawartość pestycydów i dobrostan zwierząt, wynika z roboczej wersji wizji KE dla rolnictwa.

Komisja chce wzmocnić wymagania wobec państw trzecich
Komisja chce wzmocnić wymagania wobec państw trzecich, które eksportują swoje produkty na unijny rynek, wskazano we wstępnej wersji dokumentu, do którego dotarł EURACTIV.com, a który ma zostać przedstawiony w przyszłą środę (19 lutego).
Według źródeł zaznajomionych ze sprawą handel jest jednym z trudniejszych aspektów nowej wizji KE i wywołuje on kontrowersje w wewnętrznych dyskusjach w Komisji. Unia musi bowiem utrzymać równowagę między rozwojem współpracy handlowej a dbałością, by importowane produkty nie odbiegały od unijnych standardów.
„Zgodnie z międzynarodowymi przepisami Unia Europejska będzie dążyć do tego, aby produkty importowane spełniały unijne standardy produkcji, zwłaszcza w zakresie zawartości (pozostałości – red.) pestycydów i dobrostanu zwierząt”, napisano w tekście dokumentu.
Komisja obiecuje ponadto przeciwdziałać importowi do UE pestycydów zakazanych w Unii oraz produkcji zakazanych substancji w krajach UE w celu ich eksportu do innych krajów.
Unijni komisarze ds. rolnictwa oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt Christophe Hansen i Olivier Várhelyi, niedawno zasygnalizowali, że KE zaostrzy podejście do standardów produkcji importowanej żywności. Ministrowie rolnictwa UE w ubiegłym miesiącu zaapelowali do KE o skuteczniejsze zwalczanie importu produktów niespełniających unijnych norm.
Według dokumentu KE planuje też powołanie grupy zadaniowej do spraw wzmocnienia kontroli importowanej żywności, czego od dawna domaga się Parlament Europejski.
Jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, Komisja zamierza przeprowadzić długo odkładany przegląd przepisów w celu zapewnienia, by importowane produkty spełniały normy dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich. „Przegląd przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt będzie okazją do zastosowania ich w sposób zgodny z WTO”, napisano w tekście.
Projekt wizji KE dla rolnictwa przewiduje również rozszerzenie obowiązkowego oznaczania kraju pochodzenia na większą liczbę produktów rolnych i rybnych.
Trudniejsze zakazywanie środków ochrony roślin
Aby zapewnić rolnikom więcej alternatyw dla chemicznych pestycydów, Komisja zapowiada, że jeszcze w tym roku przedstawi propozycję „przyspieszającą dostęp do biopestycydów” i wprowadzającą procedurę ich szybszej autoryzacji.
Trudniejsze może jednak okazać się zakazywanie środków ochrony roślin. Komisja zapowiada, że będzie „ostrożnie rozważać wszelkie dalsze zakazy stosowania pestycydów, jeśli alternatywy nie będą dostępne w rozsądnym czasie i po rozsądnych kosztach”. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy zagrożone jest zdrowie ludzi lub kluczowe ekosystemy rolnicze.
W dokumencie uznano sektor hodowlany za „istotną część unijnego rolnictwa”, która utrzymuje wysokie standardy, ale nie zawsze jest „nagradzana” przez rynek. W związku z tym Komisja zamierza uruchomić „program działań na rzecz hodowli zwierząt”, aby opracować politykę uwzględniającą zarówno ślad klimatyczny sektora, jak i jego rolę w ochronie środowiska.
Dokument nie priorytetyzuje białek roślinnych kosztem zwierzęcych, co zawarto we wnioskach z ubiegłorocznego dialogu strategicznego na rzecz rolnictwa. Przewiduje jednak działania na rzecz „bardziej samowystarczalnego i zrównoważonego unijnego systemu produkcji białka”.
Przeciwdziałanie zmowom cenowym
W kontekście pozycji negocjacyjnej rolników w łańcuchu dostaw żywności dokument zapowiada brak tolerancji dla praktyk „w ramach których rolnicy są systematycznie zmuszani do sprzedaży poniżej kosztów produkcji”.
Komisja zapowiada rewizję dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych (UTP), do czego dojdzie najwcześniej jesienią.
Nowe przepisy dotyczące zamówień publicznych będą miały natomiast na celu promowanie „lokalnych, sezonowych produktów” oraz żywności wytwarzanej
Źródło: Maria Simon Arboleas and Sofia Sanchez Manzanaro | EURACTIV.com | Tłumaczenie Aleksandra Krzysztoszek