Wojciechowski: pestycydy i nawozy zostaną znacznie ograniczone, więc musimy pomóc rolnikom

– Europejscy rolnicy mają przed sobą wielkie wyzwanie produkowania żywności w sposób zrównoważony. Ale nie mogą z tym pozostać sami. Unia Europejska musi im pomóc – mówił dziś podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przemawia od 6:30 minuty.

Janusz Wojciechowski przedstawił dziś w Parlamencie Europejskim założenia strategii „Od pola do stołu”, której szczegóły mają być przedstawione przez Komisję Europejską pod koniec marca.

To ambitny plan wprowadzenia systemu zrównoważonej produkcji żywności, a europejscy rolnicy mają do odegrania w tym planie kluczową rolę – mówił Wojciechowski.

Strategia „Od pola do stołu” mocno ograniczy stosowanie nawozów i pestycydów

Komisarz poinformował, że główne założenia tej strategi zostały już wskazane w komunikacie dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu. Zakładają one znaczne ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów oraz antybiotyków.

Ma nastąpić rozwój rolnictwa ekologicznego, precyzyjnego – powiedział Wojciechowski.

Komisarz poinformował też, że w planach jest wprowadzenie surowszych standardów dobrostanu zwierząt. Ma też poprawić się jakość gleby, wody i powietrza.

KE chce drastycznego ograniczenia nawozów i pestycydów. Rolnicy zaniepokojeni Zielonym Ładem

„Rolnikom trzeba pomóc”

Europejscy rolnicy mają przed sobą wielkie wyzwanie produkowania żywności w sposób zrównoważony z korzyścią dla środowiska, dla klimatu, z korzyścią dla zdrowia ludzi. To wyzwanie ambitne, ale też kosztowne – powiedział Wojciechowski.

Dodał, że rolnicy nie mogą pozostać sami wobec realizacji tych wyzwań.

Musimy im pomóc, Unia Europejska musi im pomóc – zaznaczył komisarz.

Zauważył, że niespełna 10 mln europejskich rolników zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe 450 mln obywateli Europy.

– Żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, musimy dbać o naszych rolników i tworzyć dla nich godne warunki życia. To zadanie dla Wspólnej Polityki Rolnej, ale także dla innych unijnych polityk – powiedział komisarz.

– Rolnictwo europejskie musi być zrównoważone, przyjazne dla klimatu, dla środowiska dla dobrostanu zwierząt. Ale żeby to osiągnąć, polityka rolna musi być przyjazna dla rolników – dodał.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics