Wskaźnik rocznego tempa inflacji wyniósł w listopadzie 4,7% – GUS

Według finalnego raportu GUS (z 13.12.2024) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 4,7% (5,0% w październiku) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Wskaźnik rocznego tempa inflacji wyniósł w listopadzie 4,7% – GUS

W tym ceny towarów wzrosły o 3,8%, a usług aż o 7,2% w skali roku. Listopadowy wynik okazał się nieco wyższy zarówno od rynkowych prognoz (4,6%) jak i od „szybkiego szacunku” opublikowanego przez GUS dwa tygodnie wcześniej (4,6%). Większość ekonomistów spodziewa się, że w najbliższych miesiącach inflacja CPI ponownie wzrośnie i przez pierwszą połowę 2025 roku będzie przekraczać 5%. Największa zmiana rocznej ceny dotyczyła energii elektrycznej i masła (w górę) oraz cukru (w dół).

W skali roku wzrosły ceny niemal wszystkich grup towarów i usług

Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrost cen w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem odzieży i obuwia oraz transportu (tańsze paliwa i samochody), których ceny w stosunku do listopada 2023 roku spadły.

Masło i cukier są rekordzistami zmian ceny rocznej wśród żywności

Warto zauważyć, że o ile żywność i napoje bezalkoholowe podrożały 4,6% w skali roku, to w grupie tej są też produkty tańsze niż rok temu. Należą do nich: ryż, mąka i tłuszcze roślinne. Rekordzistą spadku ceny jest cukier, który potaniał aż o 34% w skali roku. Z drugiej strony rekordzistą rocznego wzrostu ceny jest masło z wynikiem 20,5%.

Jeszcze mocniej boli konsumentów wzrost cen energii elektrycznej (+21,2% – r/r) i gazu (+16,8% – r/r).

Droższe towary i usługi podniosły inflację w skali miesiąca

Złą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 0,5% (+0,3% w październiku) w ujęciu miesięcznym. Tym razem to towary drożały mocniej niż usługi. GUS pokazuje, że towary podrożały o 0,5%, a ceny usług wzrosły o 0,3% w stosunku do października.

Na wzrost cen towarów (m/m) miał głównie transport (+1,6%) z drożejącym paliwem, łączność (+1,8%), droższa żywność (+0,7% – m/m) oraz odzież i obuwie (+0,5% – m/m).

Źródło: GUS

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty dla hodowców bydła mięsnego. Kto może otrzymać wsparcie?

Hodowcy bydła mięsnego mogą do końca listopada 2025 roku ubiegać się o dofinansowanie zakupu czystorasowych byków. To druga edycja programu wsparcia, realizowanego w ramach...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics