Wsparcie antykryzysowe dla Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do składania wniosków o udzielenie pomocy w ramach tarczy antykryzysowej – taką informacje możemy często usłyszeć i przeczytać w mediach. Tym razem organizacje pozarządowe będą mogły realnie z niej skorzystać – w postaci niskooprocentowanej pożyczki, która będzie mogła być umorzona.

Bezzwrotna pożyczka dla Kół Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich

W ramach tarczy antykryzysowej o niskooprocentowaną pożyczkę ze środków Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych, z możliwością umorzenia będą mogły ubiegać się m.in. Kółka Rolnicze, Koła Gospodyń Wiejskich, Gminne Związki Rolników, organizacje rolnicze itp.

Wsparcie skierowane jest dla organizacji pozarządowych, które prowadziły działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Pożyczka udzielana jest na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub statutowej tej organizacji pozarządowej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, z późn. zm.) lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, przyznawanej na podstawie art. 15zzda ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

O czym należy wiedzieć:

  • O pożyczkę można wnioskować jednorazowo.
  • Jej wysokość wynosi maksymalnie 5 tys. zł, ale nie może przekroczyć 10% przychodów w poprzednim roku bilansowym. Przychód w poprzednim roku bilansowym organizacji pozarządowej nie może przekroczyć 100 tys. zł.
  • Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP.
  • Pożyczka może zostać przeznaczona np. na opłacenie składek, kosztów wynajmu lokalu, opłacenie podatku.
  • Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że wskazana organizacja lub podmiot będzie prowadzić działalność przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
  • Okres spłaty pożyczki nie może przekroczyć 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty pożyczki będzie następowało po trzymiesięcznym okresie karencji zgodnie z harmonogramem przekazanym przez powiatowy urząd pracy.
  • W przypadku niespłacenia którejkolwiek z rat zgodnie z harmonogramem spłaty pożyczki, naliczone będą odsetki ustawowe od dnia wymagalności raty do dnia faktycznej jej zapłaty.
  • Jeżeli organizacja pozarządowa zaprzestanie działalności w okresie, w którym zgodnie z umową pożyczki nastąpić powinna jej spłata, i w związku z tym nie będą spłacane raty pożyczki – roszczeń z powodu niespłaconej pożyczki dochodzić będzie Starosta.
  • Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki skutkuje brakiem możliwości ubiegania się o umorzenie pożyczki wraz z odsetkami.
  • Nie trzeba dokumentować wydatków i wykazywać spadku działalności lub utratę dochodów.
  • Wniosek o pożyczkę, organizacja pozarządowa powinna złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
  • Można równocześnie korzystać z innych świadczeń- w ramach tarczy antykryzysowej.

Tylko Powiatowe Urzędy Pracy zajmują się realizacją tej usługi i przyjmują wnioski od zainteresowanych.

Źródło: WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics