Współpraca w obszarze ASF w regionach granicznych

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej zorganizowała czterostronne spotkanie wysokiego szczebla poświęconemu ASF. Udział w spotkaniu wzięli: sekretarz stanu Szymon Giżyński, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Claire Bury, sekretarz stanu ministerstwa rolnictwa Czech Jiří Šíra, sekretarz stanu ministerstwa rolnictwa Niemiec Beate Kasch. Spotkanie dotyczyło koordynacji i współpracy w obszarze ASF w regionach granicznych zaproszonych państw członkowskich UE.

Wystąpienie dyrektor Departamentu Hodowli Zwierząt Magdaleny Zasępy

Działania Czech, Niemiec i Polski

W trakcie spotkania delegacje Czech, Niemiec i Polski zaprezentowały informacje
ws. krajowych działań dot. ASF, w szczególności tych zastosowanych w regionach blisko swoich wspólnych granic. Delegacje omówiły również możliwości współpracy w obszarze wspólnych działań, mających na celu zatrzymanie rozprzestrzenianie się ASF w kierunku zachodnim.

Główny lekarz weterynarii Mirosław Welz przedstawił polską strategię zwalczania
i ograniczania rozprzestrzeniania się ASF w obszarach przygranicznych polegającą
na redukcji populacji dzików, usuwaniu martwych osobników ze środowiska oraz grodzeniu wybranych obszarów występowania ASF u dzików. Zaznaczył przy tym, że liczba ognisk ASF u dzików w polskich obszarach granicznych znacząco spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Bariery spowalniające przemieszczanie dzików

Podczas spotkania przedstawiciele Niemiec podnosili kwestię wykonania trwałego ogrodzenia (płotu) po stronie polskiej, zapobiegającego przemieszczaniu dzików wzdłuż granicy z Niemcami. Polska nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania, co wyraźnie zaznaczył sekretarz stanu Szymon Giżyński. Budowa takiej bariery o znacznej długości, zdaniem Polski, nie jest właściwym działaniem w walce z ASF. Taka bariera miałaby ograniczoną efektywność w stosunku do potencjalnych nakładów na jej wybudowanie. Z uwagi na niemożność zapewnienia jej pełnej szczelności, a także ze względu na łatwość sforsowania przez dziki – jej skuteczność jest zasadnie kwestionowana, adekwatnie do już pozyskanych niemieckich, negatywnych doświadczeń. Poza tym aktualne pozostają wątpliwości w sprawie wpływu takiej bariery na zagrożenie dla integralności ekosystemów i bioróżnorodności w terenie. Budowa lokalnych ogrodzeń i barier, tak jak jest to praktykowane w Polsce – miejscowe ograniczanie migracji dzików na konkretnym obszarze jest działaniem bardziej precyzyjnym i skuteczniejszym niż inwestycje o dużym zasięgu. Przedstawiciel Czech podkreślił w dyskusji, że bariery spowalniające przemieszczanie dzików to tylko jeden, a nie jedyny element trudnej walki z ASF, a sprawa kluczowa to bioasekuracja.

Wsparcie Komisji Europejskiej dla państw członkowskich

Podsumowując spotkanie, Komisja Europejska zapewniła o nieustającym wsparciu i zasugerowała wypracowanie wspólnego, transgranicznego, planu działania
w kwestii walki z ASF przez uczestniczące w spotkaniu państwa: Czechy, Niemcy i Polskę Dalsze działania w tym zakresie będą prowadzone na szczeblu eksperckim. Zdaniem przedstawicieli Polski kluczowe jest, aby taki plan uwzględniał krajowe uwarunkowania każdego z państw i czerpał z najlepszych i najbardziej skutecznych rozwiązań.

W toku dyskusji zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE Claire Bury zapowiedziała wizytację na miejscu – ze strony Komisji Europejskiej – polskich rozwiązań, w tym systemowych grodzeń.

Wiceminister Szymon Giżyński wyraził wdzięczność dyrektor Claire Bury, za tę inicjatywę, wyrażając przy tym nadzieję i przekonanie, iż eksperci Komisji przyjadą do Polski „nie jako emisariusze budowy płotu”, a wyjadą z naszego kraju przekonani o skuteczności polskich rozwiązań – w tym systemów grodzeń – efektywnie ograniczających i blokujących migrację dzików, tym samym: godnych polecenia i rekomendacji innym państwom członkowskim UE.

W trakcie spotkania Komisja Europejska przypominała o możliwościach udzielenia wsparcia, w tym finansowego, państwom członkowskim dotkniętym ASF, zarówno w ramach środków interwencyjnych, jak i WPR. Polska w sposób znaczący partycypuje w środkach pochodzących z takiego wsparcia i uwzględnia kontynuowanie wspomagających zwalczanie ASF rozwiązań w propozycji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027.

W trakcie spotkania dyrektor Bernard van Goethem konkludował, że Komisja Europejska nie będzie refundować wydatków na bariery, które nie są skuteczne i naukowo potwierdzone.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Koniec dopłat na zakup pieców gazowych

Tylko do końca tego roku osoby planujące zakup pieca na paliwo kopalne (w tym gaz) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na ten cel....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics