Wysoce zjadliwa ptasia grypa niestety rozprzestrzenia się w szalejącym tempie. Przed świętami – 2. kwietnia – informowaliśmy o 15 nowych ogniskach. Od tamtego dnia przybyło ich aż 26. Wszystkie potwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Nowe przypadki to ogniska od numeru 78/2021 do numeru 103/2021.
W pierwszej kolejności skupimy się na rejonizacji zakażeń. Najwięcej ognisk potwierdzono
w województwie mazowieckim, jest ich tam aż 11. Odrobinę mniej: 10 – znajduje się w województwie wielkopolskim, gdzie prawie wszystkie dotyczą powiatu kaliskiego. Oprócz tego trzy ogniska potwierdzono w województwie małopolskim, jedno w województwie śląskim oraz jedno w województwie warmińsko mazurskim. Szczegóły dotyczące ognisk zamieszczamy poniżej.
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).
Wynik 26 nowych ognisk w czasie niespełna pięciu dni jest naprawdę zatrważający. Wskutek tego zabiciu oraz utylizacji ulegnie ponad 800 tysięcy sztuk drobiu. Prosimy rolników o zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad bioasekuracji, które mogą pomóc ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Po drugim kwietnia, mimo okresu świątecznego, nadal pobierano próby do badań z kolejnych gospodarstw. Należy się więc spodziewać następnych przykrych komunikatów na temat nowych ognisk w najbliższym czasie.
http://wir.org.pl Sylwia Paluszkiewicz