Wzrost cen pszenicy i kukurydzy na giełdach: wpływ mrozów, opadów oraz handlowych napięć

Ceny giełdowe pszenicy rosną od wtorku, odrabiając z nawiązką przeceny z dwóch poprzednich sesji. Pszenica drożeje, ponieważ uczestnicy rynku są zaniepokojeni skutkami silnych mrozów, które w zeszłym tygodniu nawiedziły Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych i spowodowały znaczne szkody na wielu polach pszenicy ozimej. Z obawą obserwuje się także brak opadów w regionie Morza Czarnego oraz nadmierne opady w Europie Zachodniej. Mocno zmalał również w styczniu eksport pszenicy z Rosji i Ukrainy.

Wzrost cen pszenicy i kukurydzy na giełdach: wpływ mrozów, opadów oraz handlowych napięć

Notowania na Matif

Na Matif pszenica z dostawą w marcu zamknęła czwartek ceną 234,5 eur/t – najwyżej od października 2024 roku. Nowy zbiór pszenicy kosztował nieco mniej, bo 230,75 eur/t.

Wzrost cen kukurydzy

Śladem pszenicy podąża kontrakt na kukurydzę, który również wspiął się na poziom widziany ostatnio w październiku ub. roku. W Paryżu kukurydza z terminem dostawy w marcu kosztuje 217 eur/t, podobnie jak seria z dostawą w listopadzie (nowy zbiór).

Wpływ notowań amerykańskich

Unijny kontrakt na kukurydzę korzysta z wysokich notowań amerykańskiego odpowiednika. Wprawdzie w Chicago kukurydza taniała w czwartek (-1,4%), to jednak dzień wcześniej kontrakt zaliczył swoje 15-miesięczne maksima.

Ryzyko handlowe

Nadal istnieje ryzyko problemów w stosunkach handlowych Stanów Zjednoczonych z głównymi partnerami. Donald Trump potwierdził swój zamiar nałożenia od 1 lutego 25% podatku na import z Meksyku i Kanady oraz 10% podatku na chińskie towary.

Rynek rzepaku

Unijny kontrakt na rzepak z dostawą w lutym zbliża się do ostatniego dnia obrotu (koniec stycznia), stąd bardzo duża zmienność (-10,25 euro w czwartek) i mała wiarygodność notowań (498 eur/t). Rzepak z dostawą w maju podrożał w czwartek o 4,25 euro do 516,75 eur/t, a seria na nowy zbiór (sierpień) kosztowała 484 eur/t po spadku o 0,25 euro.

Konkurencja na rynku rzepaku

Unijny rynek rzepaku pozostaje pod presją konkurencji ze strony dostaw z Kanady i Australii, a groźba wojny handlowej na linii USA-Kanada grozi jeszcze większymi dostawami kanadyjskiej canoli do odbiorców unijnych.

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 30.01.2025

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 30.01.2025:

Źródło: Andrzej Bąk, e-WGT

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Grypa ptaków w Polsce. Nowe środki bezpieczeństwa po negocjacjach z KE

Na początku kwietnia 2025 roku Komisja Europejska wyraziła głębokie zaniepokojenie sytuacją epizootyczną w Polsce związaną z wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Oceniła, że...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics