Obawy związane z wyborem Donalda Trumpa i prawdopodobnym powrotem chińsko-amerykańskiej wojny handlowej przyspieszają zakupy amerykańskiej soi. Przed zmianą prezydenta (w styczniu przyszłego roku) amerykańska międzynarodowa sprzedaż soi pozostaje szczególnie dynamiczna.
W zeszłym tygodniu USDA odnotowały zamówienia na kolejne 2 mln ton soi, w tym 1,22 mln ton przeznaczonych do Chin. Tygodniowa sprzedaż oleju sojowego również wzrosła powyżej oczekiwań rynkowych, do 120 tys. ton, co stanowi najwyższy wolumen tygodniowy od dwunastu lat.
Rzepak skorzystał z rosnących cen soi i olejów roślinnych. W Paryżu notowania serii na luty 2024 (najbliższej) wybiły o prawie 10 euro w górę do 532,75 eur/t – najwyżej od marca 2023. Wycena rzepaku z nowego zbioru wzrosła o prawie 7 euro do 496 eur/t.
Unijne kontrakty na zboża oddały w czwartek część środowego wzrostu, śladem umocnienia się euro do dolara. Konkurencja na międzynarodowym rynku pszenicy pozostaje duża, a to stabilizuje wyceny w Paryżu i Chicago.
Na rynku walutowym kurs USD/PLN wybił w środę w górę powyżej 4,08 zł za dolara w szczytowym momencie. Czwartek przyniósł korektę wzrostową na euro/dolarze, co umocniło złotego do poziomu ok. 4,0 za dolara.
Źródło: e-WGT