Zanieczyszczenie drogi – co grozi rolnikowi? 

Błoto z kół ciągnika. Rolnicy ruszyli w pola, sieją, nawożą, a na drogach publicznych jak co roku pojawiły się ciągniki. Nie są to maszyny wyścigowe, nie są lekkie, nie są sterylnie czyste. Ale na pole muszą dojechać. O czym powinien pamiętać rolnik jako użytkownik drogi?

Zanieczyszczenie drogi – co grozi rolnikowi? 

Wiosna to okres wzmożonych prac polowych we wszystkich gospodarstwach. Pogoda jest różna – deszcz, przymrozki. Na polach jest błoto, rozrzucony obornik. Na drodze po przejeździe ciągnika pozostaje długi, brudny ślad.

Czy rolnik może zostać ukarany za zanieczyszczenie drogi?

Jeśli gospodarz porusza się drogą polną, to nie ma problemu. Ale jeśli błoto czy inne zanieczyszczenia takie jak słoma czy obornik zostają na drodze publicznej to już trzeba liczyć się z konsekwencjami. Zabrudzenie drogi równa się wykroczenie. Artykuł 91 kodeksu wykroczeń mówi jasno: Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. Przepis ten ma na celu ochronę porządku na drodze publicznej. Służy ochronie bezpieczeństwa ruchu. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że pozostawienie na drodze obornika czy dużej ilości błota spadającego z kół może powodować zagrożenie. Łatwo wpaść w poślizg, zwłaszcza, że jesienią na drogach są liście i jest mokro.

Nie każde zanieczyszczenie drogi będzie wykroczeniem

Chodzi o zanieczyszczenia, które mogą spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym w zależności od okoliczności takich jak m.in. natężenie  ruchu, szerokość jezdni, występowanie zakrętów czy niekorzystnych warunków pogodowych.

Przejazd drogą publiczną sprzętem rolniczym może spowodować uszkodzenie pobocza, zwłaszcza jak jest nieutwardzone. Można za to również zostać ukaranym karą grzywny lub nagany (art. 99 § 1 pkt 2 kodeksu wykroczeń).

Uwaga! Wypadek. Nieuważne korzystanie z drogi publicznej w trakcie prac polowych może nieść za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje. Trzeba pamiętać, że w przypadku, gdy zabrudzenie drogi doprowadzi do wypadku drogowego może wchodzić w grę odpowiedzialność z kodeksu karnego. Tutaj kary są już znacznie wyższe. Mówi o tym art.  177 § 1 kodeksu karnego – Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli wskutek wypadku ktoś zginie lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu karą jest pozbawienie  wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Pamiętajmy, że przejazd drogami maszynami rolniczymi, zawsze powinien iść w parze z rozwagą.

kom. Damian Wroczyński
KPP Wyszków

Advertisement
Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Z tego co czytałem na innej stronie to jeżeli wyjeżdża z drogi gminnej lub wiejskiej nie utwardzonej to noc nie mogą zrobić rolnikowi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tragedia na wsi. Mężczyzna utopił się w szambie

45-letni mężczyzna wpadł do przydomowego zbiornika na nieczystości w gminie Susiec. Niestety jego życia nie dało się uratować. Do wypadku doszło przed godziną 9 w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics