Pod koniec 2022 roku Ministerstwo Rolnictwa rozszerzyło zakres odbiorców programu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” o grupę rolników – producentów trzody chlewnej, którzy przejmują gospodarstwa swoich rodziców lub członków rodzin.
Eksperci Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego twierdzą, że wprowadzone zmiany poszerzające grupę odbiorców pomocy, jednocześnie ją ograniczyły. Jakkolwiek brzmi to paradoksalnie, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
– Ministerstwo Rolnictwa wprowadzając dodatkowe postanowienia, rozszerzające pomoc dla tzw. „młodych rolników” ograniczyło ją jedynie do tych, którzy wcześniej otrzymali pomocy finansową w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” w ramach PROW na lata 2014-2020 – mówi Wiesław Różański Prezes Zarządu UPEMI – Takie kryterium wsparcia wyklucza z niego wielu rolników, którzy nie skorzystali wcześniej ze wsparcia i nie mogą ubiegać się o pomoc nadzwyczajną związaną z wojną na Ukrainie. Nie dość, że takie kryterium jest dla mnie niezrozumiałe, to stawia dużą część rolników, którzy przejęli gospodarstwa w wyniku dziedziczenia lub darowizny w bardzo niekorzystnej sytuacji. Biorąc pod uwagę to, że hodowla trzody chlewnej w Polsce umiera, a w drugiej połowie roku likwidowano około 24 gospodarstw dziennie, decyzja ta powinna być natychmiast zmieniona. Jeśli chcemy odbudować stada trzody chlewnej w Polsce, na pewno nie można podejmować tego typu decyzji.
Ministerstwo dyskryminuje dużą część rolników
Należy zwrócić uwagę, że program wsparcia rolników, którzy zostali dotknięci wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ma za zadanie likwidować jej negatywne skutki, a nie oceniać, czy dana osoba wcześniej korzystała z, jak podkreślają eksperci, dobrowolnego programu dla młodych rolników. Ministerstwo działając w ten, a nie inny sposób, jawnie dyskryminuje dużą część rolników i potencjalnych odbiorców programu, obniżając tym samym jego efektywność.
Zastosowane rozwiązanie może również budzić wątpliwości pod względem prawnym i być niezgodne z zapisami art. 39c ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, które mówi, że „Państwa członkowskie kierują wsparcie do beneficjentów najbardziej dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę poprzez określenie, w oparciu o dostępne dowody, warunków kwalifikowalności i – w przypadku gdy dane państwo członkowskie uzna to za właściwe – kryteriów wyboru, które muszą być obiektywne i niedyskryminacyjne”.
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego wystąpiła więc z oficjalnym pismem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierowanego bezpośrednio na ręce Wicepremiera i Ministra Henryka Kowalczyka, które ma na celu zmianę wprowadzonych rozwiązań, tak aby mogły one obejmować wszystkich młodych rolników, którzy przejęli gospodarstwa.
Źródło: UPEMI