Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego zbiory zbóż podstawowych w tym roku będą o ok. 14 proc. niższe niż przed rokiem. Natomiast zbiory rzepaku i rzepiku mają wynieść ponad 2,2 mln ton (ok. 16 proc. mniej niż w zeszłym roku).
Zbiory zbóż i rzepaku dużo mniejsze
Susza dziesiątkuje plony zbóż i rzepaku. Z danych GUS wynika, że najsilniejszy spadek produkcji zostanie odnotowany w przypadku rzepaku i rzepiku (-16 proc. r/r) oraz zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi (-14 proc. r/r).
– Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na ponad 2,2 mln t, tj. o około 16 proc. mniej od ubiegłorocznych. Natomiast zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 24,0 mln t, tj. o 3,8 mln t (o 14 proc.) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych – podał wczoraj GUS.
Ponad pół miliarda złotych strat
Suszą zostało dotkniętych prawie 112 tysięcy gospodarstw. Powierzchnia zniszczonych upraw wynosi ok. dwóch milionów hektarów, a straty oszacowane do tej pory przekraczają 560 mln złotych.
Najbardziej ucierpieli rolnicy z województwa wielkopolskiego. Tam poszkodowanych jest ok. 30 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 500 tys. ha. Spore straty odnotowano także w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i podlaskim.
Susza wcale nie rekordowa
Ale, jak przypomina Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, tegoroczne straty związane z suszą nie są rekordowe. Silniejszy roczny spadek zbiorów zbóż ze względu na suszę odnotowano w 2006 r.
Kamila Szałaj