Unijne kontrakty otrzymały wczoraj wsparcie zza oceanu, gdzie kukurydza i soja odbiły w górę w wyniku pogorszenia kondycji obu amerykańskich upraw w tygodniowym raporcie Crop Progress (ukazał się w poniedziałek po zamknięciu sesji w Chicago). Kukurydza wkroczy w lipcu w kluczowy dla plonów okres zapylania, stąd bardzo ważna będzie pogoda w kolejnych tygodniach.
Poniedziałkowy raport pokazał, że zbiory pszenicy ozimej w USA zostały ukończone w 41% do ostatniej niedzieli, w porównaniu do 35% średnio w ciągu ostatnich 5 lat.
Informacje napływające z Chin mówią o zdejmowaniu obostrzeń pandemicznych, a to wspiera ceny ropy i daje szanse na wzrost eksportu z USA.
Pszenica skorzystała ze wzrostu zainteresowania importerów po dużej przecenie z ostatniego tygodnia. Egipt ogłosił przetarg na zakup pszenicy, a wyniki jeszcze nie są znane. Jordan kupił wczoraj 60 tys. ton pszenicy twardej, a Algieria kupiła 740 tys. ton pszenicy w ubiegłym tygodniu.
W czwartek USDA opublikuje bardzo ważne raporty o amerykańskich zapasach i areale zasiewów. USDA powinien pokazać wzrost obszaru krajowych upraw kukurydzy kosztem soi w porównaniu z szacunkami z 31 marca.
Należy pamiętać, że presja spadkowa na szerokim rynku surowców nadal istnieje w oczekiwaniu na recesję w światowej gospodarce i spadek popytu. W obniżaniu cen (inflacji) mają pomóc podwyżki stóp procentowych przez Banki Centralne. Rosnące stopy sprawiają, że wielu inwestorów finansowych przeniosło (przenosi) się na rynek obligacji z rynku towarów i akcji.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com