Zmiany dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru KGW

W związku z wejściem w życie w dniu 22 października 2024 r. znowelizowanych przepisów ustawy o kołach gospodyń wiejskich Agencja zobowiązana jest w ramach prowadzonego Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich gromadzić informacje o zrzeszeniu koła gospodyń wiejskich w gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, o których mowa w ustawie z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników – o ile koło jest zrzeszone w takim związku.

Zmiany dotyczące wpisu do Krajowego Rejestru KGW, fot. ARiMR

Przypominamy, że koło gospodyń wiejskich, działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich nie traci statusu społeczno-zawodowej organizacji rolników i pozostaje zrzeszone w:

  • gminnym związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku;
  • wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku albo działało jako samodzielne koło na podstawie regulaminu rejestrowanego w wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych;
  • Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku.

Wobec powyższego koło gospodyń wiejskich działające na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, podczas wypełniania pola nr 31 w sekcji VI wniosku o wpis koła gospodyń wiejskich do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, jest zobowiązane do wskazania, w jakim związku jest zrzeszone (gminnym, wojewódzkim albo krajowym). Punkt w polu nr 31 nie jest zrzeszone w gminnym, wojewódzkim albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie dotyczy kół działających dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.

Aby koło gospodyń wiejskich niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego i działające dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, zostało wpisane do KRKGW, zobowiązane jest ono złożyć wniosek o taki wpis i jako cel zgłoszenia zaznaczyć: Wpis nowego koła gospodyń wiejskich, utworzonego na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich wraz z odpowiednimi załącznikami.

Źródło: ARiMR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodatkowe źródła dochodu na wsi: Jak rolnicy mogą dorobić?

Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich jest ściśle związany z dywersyfikacją źródeł dochodu. Współczesne rolnictwo, oprócz tradycyjnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, wymaga elastyczności i otwartości na...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics