Zmiany w ustawie o podatku rolnym. Jest podpis prezydenta!

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku rolnym umożliwiającą finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych, poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego będących osobami fizycznymi, 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego.

W myśl wprowadzanych regulacji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów (na wniosek podatnika podatku rolnego będącego osobą fizyczną oraz podatnika podatku rolnego będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną) będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego na rzecz wybranego przez tego podatnika podmiotu uprawnionego.

Kim jest podmiot uprawniony?

Podmiotami uprawnionymi są: związki zawodowe rolników indywidualnych, związki rewizyjne zrzeszające rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, spełniające określone w ustawie warunki. W przypadku gdy obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (posiadaczach), organ podatkowy będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5% należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza), na rzecz podmiotu uprawnionego wybranego przez tego współwłaściciela (posiadacza).

Kiedy złożyć wniosek o przekazanie podatku?

Wniosek o przekazanie 1,5% należnego podatku będzie składany w terminie od dnia 1 marca do dnia 15 listopada roku podatkowego. Będzie go można złożyć także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

IJHARS bierze się za maliny. Skupy oraz firmy importujące maliny pod lupą!

Kwotę stanowiącą 1,5% podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół, organ podatkowy będzie przekazywać na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego, jednorazowo w terminie do dnia 31 grudnia roku podatkowego. Gminom będzie przysługiwać z budżetu państwa zwrot utraconych dochodów z tytułu przekazania 1,5% podatku należnego na rzecz podmiotów uprawnionych. W treści ustawy zawarto przepis zobowiązujący ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, warunków i trybu zwrotu utraconych dochodów.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. 

Źródło: prezydent.pl

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Czy to jest obowiązkowe Bo od razu podatek będzie podniesiony na organizację która nic nie robi tylko kasę trzepie Niech się najpierw wykażą co robią Czego dokonali w sprawie dopłat do mleka ?? Żadnej pomocy oczywiście Tylko jakiś Brzezik wciska kit że mamy dopłaty do bydła Ale to nie żadna łaska W całej Unii mają mleczne gospodarstwa taka pomoc Dostaną jeszcze większą a my nie bo zbożowe lobby zabrało To my mamy finansować zbożowych potentatów??? Gdzie te rolnicze organizacje??! Tylko kasa,kasa Jak wybory się zbliżaja to wiedzą gdzie rolnicy mieszkają??! Jestem przeciw finansowaniu pseudo pomagierów rolników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics