Zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt

Ustawa z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zastąpi tę z 2 kwietnia 2004 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim gatunków objętych obowiązkiem ewidencjonowania, zasad i terminów dokonywania zgłoszeń, a także wyboru środków identyfikacji. Oprócz tego zaplanowano, że paszporty bydła posłużą dokumentowaniu wyłącznie przemieszczeń zagranicznych, a podstawową drogą informowania o zdarzeniach ma się stać aplikacja IRZPlus.

Zmiany w zasadach rejestrowania i znakowania zwierząt

Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich i siedzib stad, który zawierał dane dotyczące bydła, owiec, kóz i świń, zostanie przekształcony w komputerową bazę danych i uzupełniony o informacje na temat nieewidencjonowanych do tej pory w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gatunków: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych, a także zakładów drobiu.

Nowe przepisy zawierać będą inną definicję posiadacza (w przypadku koniowatych mowa jest w nich również o właścicielu), a podstawową kategorią – w miejsce siedziby stada – stanie się działalność. Obowiązkowi zgłoszenia podlegać będą cztery główne rodzaje działalności:

  1. siedziba stada, jeśli: prowadzi się chów, hodowlę, wypas, miejsce gromadzenia, grupę tresowanych zwierząt, ich skup, obrót nimi, pośrednictwo w tym obrocie bądź cyrk objazdowy; organizuje się targi, wystawy, pokazy lub konkursy zwierząt; dokonuje się uboju tych pochodzących z innych siedzib w celu produkcji mięsa na użytek własny;
  2. rzeźnia;
  3. zakład drobiu;
  4. zakład przetwórczy lub spalarnia.

Posiadacze zwierząt dotychczas nieewidencjonowanych przez Agencję będą zobowiązani – oprócz wystąpienia o nadanie statusu producenta – do zarejestrowania:

  1. siedziby stada koniowatych oraz zgłoszenia zwierząt w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy;
  2. siedziby stada jeleniowatych i wielbłądowatych nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – również od tej daty posiadacze zwierząt będą mieć 18 miesięcy na oznakowanie i zgłoszenie zwierząt;
  3. zakładu drobiu oraz dokonania zgłoszenia w komputerowej bazie liczby ptaków lub jaj wylęgowych w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Odrębne terminy będą obowiązywać na zgłaszanie urodzeń i znakowanie zwierząt w zależności od gatunku.

  • Bydło: hodowcy bydła tak jak do tej pory będą mieć 7 dni na dokonanie obu czynności.
  • Małe przeżuwacze: rolnicy, posiadający owce lub kozy, będą mieć 30 dni na zgłoszenie urodzenia zwierzęcia i jego oznakowanie, jeśli matka była objęta wsparciem dobrostanowym. W innym przypadku znakowanie owcy lub kozy będzie musiało nastąpić w terminie 30 dni od dnia objęcia matki wsparciem – jednak nie później niż 180 dni od dnia urodzenia potomstwa lub przed opuszczeniem przez nie siedziby stada, w której się urodziło.
  • Jeleniowate i wielbłądowate W przypadku jeleniowatych i wielbłądowatych hodowca jest zobowiązany do dokonanie obu czynności w przeciągu 9 miesięcy.
  • Świnie: Uwaga! Według nowych przepisów, posiadacze świń będą mieli 37 dni na zgłoszenie urodzenia i oznakowanie zwierząt. W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej, informacja taka powinna być zamieszczona w internetowej bazie w przeciągu 2 dni
  • Koniowate: w przypadku posiadaczy koni, zgłoszenie urodzenia zwierzęcia należy dokonać w przeciągu 3 miesięcy. Za opis i identyfikację zwierzęcia odpowiedzialny będzie właściwy Związek Hodowców Koni. Opis musi zostać sporządzony w ciągu 12 miesięcy od urodzenia.

Areszt za kradzież i znęcanie się nad koniem ze szczególnym okrucieństwem

W przypadku wszystkich wymienionych gatunków wszystkie inne informacje poza urodzeniem należy zgłosić przed upływem 7 dni od jego wystąpienia.

Dużą zmianą jest również rezygnacja z paszportów dla bydła w obrocie krajowym. W przypadku planowanego wywozu zwierzęcia tego gatunku do innego kraju Unii Europejskiej obowiązkowe będzie zgłoszenie tego z wyprzedzeniem 5 dni w biurze powiatowym ARiMR, które w ciągu 3 dni wyda bezpłatnie niezbędny dokument. Będzie go można odebrać osobiście, za pośrednictwem placówki pocztowej lub pobrać z systemu – po wcześniejszym wyrażeniu na to zgody.

Magdalena Jach
ŚODR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

    • Kolczyki nadal będą obowiązywały. Agencja rezygnuje tylko z papierowej wersji paszportów. Teraz wszystko tylko elektronicznie. Kolczyki się Pani przydadzą a za paszporty i tak Pani nie płaciła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uwaga! Pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wołowie informuje, że w dniu 19 listopada 2024 r. na podstawie wyników badań otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, stwierdzono wystąpienie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics