Znaczący wzrost światowych cen wielu produktów rolnych

We wrześniu notowania kontraktów terminowych na pszenicę w Chicago wzrosły o prawie 10% w związku z obawami, że zła pogoda w krajach eksportujących może jeszcze bardziej zmniejszyć i tak już małe światowe zapasy.

Znaczący wzrost światowych cen wielu produktów rolnych

Kukurydza notowana w Chicago zyskała na wartości ponad 12%

Mimo trwających w USA zbiorów i dużych zapasów kontrakt na kukurydzę odbił w mocno górę zamykając wrzesień na 3-miesięcznych maksimach.

Soja zaliczyła największy miesięczny wzrost od grudnia 2022 roku

Kontrakty terminowe na soję zyskały na wartości blisko 8% we wrześniu, co jest największym miesięcznym odbiciem od blisko dwóch lat, ponieważ jej największy producent, Brazylia, zmaga się z suszą w okresie zasiewów.

O kilkanaście procent podrożała we wrześniu kawa i cukier

Ponadto pożary, które wybuchły na polach trzciny cukrowej, spowodowały wzrost kontraktów terminowych na cukier o 14% w skali września.

Ceny Kawy wzrosły o 13% we wrześniu i osiągnęły najwyższy poziom od 2011 roku, ponieważ zła pogoda przełoży się na mniejszą produkcję.

Olej palmowy zaliczał we wrześniu długoterminowe maksima

Ponadto dostawy oleju palmowego maleją w krajach Azji Południowo-Wschodniej, na co mają wpływ starzejące się drzewa. W konsekwencji kontrakty terminowe na olej palmowy osiągnęły najwyższy poziom od kwietnia, zyskując 4% w skali miesiąca.

Indeks towarów rolnych Bloomberga zyskał 7% w skali miesiąca

Bloomberg Agriculture Spot Index, który obejmuje dziewięć głównych towarów rolnych, zyskał siedem procent w skali września i notowany jest najwyżej od połowy czerwca tego roku. W skład analizowanego indeksu wchodzą: kawa, bawełna, cukier, kompleks sojowy (soja, śruta sojowa i olej), kukurydza i pszenica.

Wzrost cen wielu towarów nastąpił w reakcji na zagrożenia pogodowe, które wpłyną negatywnie na światową produkcję zbóż, cukru i kawy.

Bloomberg Agriculture Spot Index (wykres)

Andrzej Bąk

Źródło: Bloomberg, CBoT

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co z wcześniejszą likwidacją międzyplonów? Resort rolnictwa stawia sprawę jasno

Ministerstwa Rolnictwa odpowiedziało na pismo izby rolniczej dotyczące wprowadzenia zmian w praktyce Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, polegających...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics