Cła zaporowe na rosyjskie zboża zaczną obowiązywać od lipca

Rada Europejska przyjęła 30-maja 2024 roku rozporządzenie, którego celem jest nakładanie zaporowych ceł na produkty zbożowe przywożone z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie zwiększa cła na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne od Rosji i Białorusi do wysokości, która w praktyce wstrzyma import tych produktów.

Rozporządzenie zwiększa taryfy przywozowe na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne, a także granulki z buraków i suszonego groszku z Federacji Rosyjskiej, a także z Białorusi, za co obecnie importerzy nie płacą żadnych taryf lub są one niskie.

Ograniczenia nie dotyczą tranzytu

Rozporządzenie dotyczy produktów pochodzących lub wywożonych bezpośrednio lub pośrednio z Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białorusi do UE. Nie ma ono wpływu na tranzyt przez UE z obu krajów do państw trzecich.

Nowe cła mają powstrzymać import zboża z Rosji i Białorusi do UE

Podjęte środki zapobiegną destabilizacji unijnego rynku zbóż, powstrzymają rosyjski wywóz nielegalnie zawłaszczanego zboża wyprodukowanego na terytorium Ukrainy i uniemożliwią Rosji wykorzystanie dochodów z eksportu do UE w celu sfinansowania wojny agresji wobec Ukrainy. Jest to kolejny sposób, w jaki UE wykazuje stałe wsparcie dla Ukrainy.

Rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

W sezonie 2023/24 Rosja znajduje się w gronie największych dostawców zbóż do UE

Dane KE pokazują, że Rosja w tym sezonie mieści się w pierwszej piątce największych dostawców do UE: pszenicy miękkiej (341 tys. ton), durum (442 tys. ton), jęczmienia (59 tys. ton), kukurydzy (312 tys. ton) i jest największym dostawcą żyta (182 tys. ton) oraz sorgo (3 tys. ton).

Źródło: Rada Europejska, KE, Andrzej Bąk

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Walka o kontrolę nad polityką rolną przed wyborami

Niemiecka CDU, będąca faworytem zbliżających się wyborów do Bundestagu, dąży do odzyskania kontroli nad krajową polityką rolną, aby złagodzić przepisy dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu. Obecny...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics