Dobry start dla produkcji sadowniczej

Koniec lata i początek jesieni to sezon, w którym Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest zaangażowana w wykonywanie zadania związanego z kwalifikacją materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że założenie uprawy sadowniczej (sad owocowy, plantacja krzewów owocowych czy plantacja truskawek) z materiału szkółkarskiego spełniającego wymagania jakościowe i zdrowotne to podstawowy warunek gwarantujący sukces w produkcji owoców. Zanim uzyskamy dane z tegorocznej oceny, sięgnijmy do najważniejszych ubiegłorocznych wyników.

Plantacja mateczna sadzonek porzeczki czarnej

W 2021 roku Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykonała ocenę 684,39 ha upraw kwalifikowanego i elitarnego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Urzędową ocenę przeprowadzono w 271 gospodarstwach szkółkarskich.

Liczba gospodarstw szkółkarskich, w których przeprowadzana była kwalifikacja materiału szkółkarskiego w ostatnim 10-leciu kształtowała się na dosyć stabilnym poziomie, z tendencją spadkową. Ale w latach wcześniejszych (2001 r.) ocena odbywała się w 1116 gospodarstwach szkółkarskich. Tak więc na przestrzeni ostatnich 20 lat liczba gospodarstw produkujących kwalifikowany i elitarny materiał zmniejszyła się 4-krotnie. W tym samym czasie powierzchnia kwalifikowanych i elitarnych upraw szkółkarskich zmniejszyła się o ok. 25%. Wyniki te wskazują na wyraźną zmianę struktury gospodarstw – w miejsce licznych i rozdrobnionych powstały większe gospodarstwa, zajmujące się profesjonalnym wytwarzaniem materiału szkółkarskiego.

Do przodujących województw w produkcji kwalifikowanego materiału szkółkarskiego należą lubelskie i mazowieckie.

Sad mateczny do pozyskiwania zrazów

Najważniejsze z punktu widzenia zajmowanego areału rodzaje materiału szkółkarskiego to szkółki drzewek owocowych, plantacje podkładek wegetatywnych oraz plantacje sadzonek truskawek.

Szkółki drzew owocowych

Produkcja kwalifikowanych drzewek w roku 2021 nieznacznie przekroczyła 10 mln sztuk i zajmowała powierzchnię blisko 300 ha. Drzewka jabłoni stanowiły niemalże 80% wszystkich kwalifikowanych drzewek owocowych. Asortyment odmianowy był zróżnicowany, obejmował aż 86 odmian. Od lat największą popularnością wśród szkółkarzy cieszą się: Golden Delicious i jego mutanty (Golden Delicious Reinders, Camspur), Szampion i jego mutanty (Szampion Reno, Szampion Arno, Reno 2)oraz Idared i jego czerwone mutanty (Najdared, Idaredest).

Plantacje podkładek wegetatywnych

Podkładki rozmnażane w sposób wegetatywny wytwarzane były na powierzchni blisko 130 ha. Największy udział w tej produkcji stanowią podkładki stosowane dla jabłoni: M9, M9T337, M26, P60 i M7.

Plantacje sadzonek truskawek

Świadectwa oceny polowej materiału szkółkarskiego potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie wytwarzania i jakości w 2021 r. wystawiono dla 65 mln sztuk. Do najpopularniejszych odmian w kwalifikowanym materiale należały: Camarosa, Nabila, Flair, Honeoye i Grandarosa.

Alternatywą dla kwalifikowanego bądź elitarnego materiału szkółkarskiego jest zastosowanie materiału CAC. Jest to materiał również zgodny z określonymi wymaganiami, ale ocena jest przeprowadzona przez dostawcę. Z roku na rok rośnie udział materiału CAC w produkcji materiału szkółkarskiego. Inspekcja sprawuje funkcję organu kontrolnego przy wytwarzaniu tego materiału.

Owoce i warzywa są droższe niż przed rokiem, niektórzy producenci muszą dokładać do biznesu

Zestawienia wyprodukowanego materiału szkółkarskiego w ostatnim 10-leciu wyraźnie wskazują, że produkcja zarówno drzewek owocowych, jak i krzewów owocowych czy sadzonek truskawek w kategorii CAC znacznie przewyższa produkcję materiału kwalifikowanego.

W produkcji materiału CAC pierwsze miejsce zajmuje województwo podkarpackie. Kolejne należą, podobnie jak w przypadku materiału kwalifikowanego, do województw lubelskiego i mazowieckiego.

Źródło i fot.: PIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttp://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy o rozwoju rynku wieprzowiny z przedstawicielami nowo powołanej Polskiej Rady ds. Wieprzowiny

Sekretarz stanu Jacek Czerniak 11 grudnia 2024 r. wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Polskiej Rady ds. Wieprzowiny (PRdsW). Spotkanie było okazją do rozmowy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics