Ekoschematy – zboża i rzepak jednak oddzielnie?

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź na skierowany do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprzeciw w sprawie połączenia w płodozmianie, w ramach ekoschematu Zróżnicowana struktura upraw, zbóż i rzepaku w jednej grupie. Podobny problem zgłaszała również Wielkopolska Izba Rolnicza.

Ekoschematy – zboża i rzepak jednak oddzielnie?

Ministerstwo poinformowało, że w zakresie wymogu ww. praktyki ograniczającego łączny udział zbóż i rzepaku do 65% w strukturze zasiewów, podjęło rozmowy z Komisją Europejską zmierzające do zmiany Planu Strategicznego polegającej na wyłączeniu rzepaku z ww. wymogu. Zmiany PS WPR 2023-2027 wymagają zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Dodatkowo Ministerstwo odniosło się do propozycji oddzielnego potraktowania ziemniaków i buraków cukrowych w ramach wymogu ww. praktyki, mającego na celu ograniczenie udziału upraw mających ujemny wpływ na bilans materii organicznej do 30% w strukturze zasiewów (tj. niezależnego udziału tych roślin do 30%). Stwierdzono, że należy mieć na uwadze przede wszystkim cel praktyki, jakim jest poprawa jakości gleby i potrzeba odbudowy materii organicznej poprzez wzbogacenie struktury upraw o gatunki roślin, które wpływają na dodatni bilans materii organicznej.

Rośliny okopowe zostały potraktowane łącznie na podstawie współczynników degradacji gleb

W związku z tym, w celu ograniczenia w strukturze upraw roślin mających degradujący wpływ na substancję organiczną gleby, wprowadzono w wyniku konsultacji publicznych oraz negocjacji z Komisją Europejską limit 30% dla takich upraw. Rośliny okopowe zostały potraktowane łącznie na podstawie współczynników degradacji gleby. Zdaniem ekspertów, uprawa ziemniaków oraz buraków prowadzi do zmniejszenia zawartości próchnicy w glebie. Ich sposób uprawy – w szerokie rzędy, międzyrzędowe zabiegi pielęgnacyjne oraz późne zakrycie międzyrzędzi – zwiększa mineralizację próchnicy i nasila erozję. Dlatego zastosowanie limitu udziału ziemniaków i buraków do 30% oddzielnie, w ramach praktyki Zróżnicowanie Struktury Upraw, obecnie nie jest przewidywane. Tym bardziej, że w świetle stanowiska Komisji Europejskiej, zmiany prowadzące do obniżenia ambicji środowiskowych nie mogą zostać zaakceptowane.

Biogazownia rolnicza – korzyści dla okolicznych mieszkańców

W zakresie wymogu ww. praktyki dotyczącego udziału trzeciej, najmniejszej uprawy, który nie może być mniejszy niż 10%, poinformowano, że Ministerstwo podjęło rozmowy z Komisją Europejską, mające na celu zmianę polegającą na tym, aby procentowy udział (10%) trzeciej uprawy stosować nie tylko do trzeciej uprawy, ale odpowiednio do trzeciej i pozostałych upraw, o ile takie występują w gospodarstwie. Takie doprecyzowanie służy celowi praktyki – większemu zróżnicowaniu upraw w gospodarstwie i ograniczeniu monokultur na gruntach ornych. W chwili obecnej opracowany został projekt uchwały zawierający zmiany w tym zakresie, który ma zostać przekazany pod obrady Komitetu Monitorującego PS WPR.

 

Opracowanie: Paweł Dopierała
WIR

Agata Molenda
Agata Molendahttp://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Od 1 grudnia zmiany w ukraińskim eksporcie. Lista towarów objętych regulacjami

W związku z publikacją Uchwały Rady Ministrów Ukrainy nr 1261 z dnia 29 października 2024 r. „W sprawie wprowadzenia reżimu bezpieczeństwa eksportu” wyznaczona została...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics