Handel wieprzowiną jest mniejszy niż zwykle o tej porze

Podaż żywca wieprzowego jest poniżej poziomu roku ubiegłego. Do tego rynek jest niepewny i trudny do przewidzenia. Zaostrzyła się walka konkurencyjna na wspólnym rynku.

Handel wieprzowiną jest mniejszy niż zwykle o tej porze

W 42 tygodniu rynek trzody chlewnej w Unii Europejskiej znajdował się pod presją z powodu większej sezonowej podaży tuczników, uwalniania zapasów oraz słabego popytu na mięso wieprzowe. W Niemczech nie było łatwo sprzedać tuczniki, a w niektórych regionach pojawiły się nadwyżki niesprzedanego żywca. Spadki cenowe objęły wiele krajów: Belgia (-10₵), Austria (-10₵), Holandia (-8₵), Francja (-6₵), Hiszpania (-2₵) – informuje ISN. Wiele rzeźni zdecydowanie obniżyło liczbę ubojów. W tej sytuacji producenci niechętnie wstawiają prosiąt do tuczarni, co komplikuje i tak trudną sytuację producentów prosiąt.

Zaostrzyła się walka konkurencyjna na wspólnym rynku

Zakłady przetwórcze wskazują na słabą sprzedaż, która odzwierciedla wysoką inflacją oraz wysokie koszty energii, które ponoszą konsumenci. Zaostrzyła się walka konkurencyjna na wspólnym rynku. Przetwórcy głównie z Hiszpanii i Francji liczą na poprawę sytuacji w związku z większymi zamówieniami płynącymi z Chin, w których władze za wszelką cenę chcą zahamować dynamiczne wzrosty cen wieprzowiny.

W 43 tygodniu sytuacja rynkowa uległa stabilizacji. Liczba oferowanych do uboju tuczników zaspakaja potrzeby ubojni. W ostatnią środę 26/10/2022 w Niemczech utrzymano cenę VEZG na poziomie 1,90 €/kg (wbc). Słabe pozytywne sygnały docierają z rynków azjatyckich. Korea Południowa co prawda nie wznowiła jeszcze importu z Niemiec, ale trwają procedury związane z wydaniem niezbędnych świadectw zdrowia.

W trzy lata Polska straciła połowę stad świń. Dynamika przyspiesza!

Handel odbywa się na mniejszą skalę niż zwykle o tej porze

Na krajowym rynku podaż żywca wieprzowego jest poniżej poziomu roku ubiegłego, ale rynek jest niepewny i trudny do przewidzenia. Handel odbywa się na mniejszą skalę niż zwykle o tej porze. W rezultacie ceny tuczników spadły za klasę E do poziomu 8,80 zł/kg (-0,05).

A. Dargiewicz | POLPIG

 

Agata Molenda
Agata Molendahttp://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spisek nawozowy. Oszuści ukradli saletrę amonową wartą 200 tysięcy złotych

Dzięki wspólnym działaniom funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego, Dochodzeniowo – Śledczego oraz policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach łącznie 6...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics