Handlowali „lewymi” przyczepami rolniczymi. Sześć osób z oskarżeniami!

Prokuratura Okręgowa w Zamościu w śledztwie prowadzonym przez Placówkę Straży Granicznej w Hrubieszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia wobec sześciu osób. Osoby te były podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się między innymi handlem ciężarowymi przyczepami rolniczymi z podrobionymi oznaczeniami identyfikacyjnymi.

Handlowali „lewymi” przyczepami rolniczymi. Sześć osób z oskarżeniami!. fot. poglądowe
Z ustaleń śledztwa wynika, że działalność grupy obejmowała okres od stycznia 2016 roku do sierpnia 2018 roku i była zlokalizowana na terenie woj. lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podrabiali umowy sprzedaży przyczep rolniczych

Członkowie grupy, w ramach ustalonego podziału ról, w celu upozorowania legalnego pochodzenia, dokonywali podrabiania umów sprzedaży ciężarowych przyczep rolniczych od obywateli Niemiec, a następnie podrabiali ich oznaczenia identyfikacyjne. W dalszej kolejności, wystawiano zaświadczenia o przeprowadzonych badań stanu technicznego, mimo iż takowych badań nie przeprowadzono. Przyczepy były następnie rejestrowane na terenie woj. lubelskiego i sprzedawane. Dowodem sprzedaży były faktury VAT, w których w sposób celowy i istotny zaniżano rzeczywistą cenę sprzedaży przyczep, doprowadzając do uszczupleń należności publicznoprawnych.

Członkowie grupy dokonali w ten sposób obrotu sprzętem rolniczym o łącznej wartości co najmniej 2 500 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, podrabiania umów sprzedaży i oznaczeń identyfikacyjnych ciężarowych przyczep rolniczych, poświadczania nieprawdy w zaświadczeniach o przeprowadzonych badaniach technicznych, wyłudzania poświadczania nieprawdy w pozwoleniach czasowych i dowodach rejestracyjnych pojazdów, składania fałszywych zeznań, a także popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Łącznie wszystkim podejrzanym przedstawiono 625 zarzutów.

Na etapie postępowania przygotowawczego stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 60 000 złotych.

350 mln złotych od NFOŚiGW na śmigłowce dla ochrony bioróżnorodności

Na poczet grożących podejrzanym kar, dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu ruchomym i nieruchomościach w łącznej kwocie ponad 460 000 złotych.

Za popełnienie zarzucanych czynów, podejrzanym grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Zamościu

Agata Molenda
Agata Molendahttp://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chciał kupić koparkę – stracił ponad 100 tysięcy złotych

52-letni mieszkaniec Ostrołęki zainteresował się internetowym ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży koparki, która miała znajdować się we Francji. Jednak warunkiem zakupu było wpłacenie całej kwoty za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics