Rząd wprowadzi wakacje od składek dla przedsiębiorców. Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

Rząd wprowadzi wakacje od składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Będą mogli skorzystać z ulgi przez jeden miesiąc w ciągu roku. To nowe rozwiązanie rząd chce wdrożyć już w 2024 r. Rada Ministrów pracuje również nad wprowadzeniem nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego. Koszty zasiłku już od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy będzie ponosił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po Radzie Ministrów.
Rząd wprowadzi wakacje od składek dla przedsiębiorców

Miesięczny urlop od płacenia składki ZUS

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, aby przez jeden miesiąc w ciągu roku zwolnić mikroprzestębiorców i osoby samozatrudnione z płacenia składki na ubezpieczenie społeczne.

Dzięki temu, podczas korzystania z ulgi, mali przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. W miesiącu, w którym będą korzystać z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Chodzi o to, aby mikroprzedsiębiorcy, osoby samozatrudnione  – podobnie jak inni pracujący – mieli prawo także do urlopu, w którym nie będą obciążeni finansowo składką ZUS-owską – powiedział Premier Donald Tusk. I dodał: – Zgodnie z tą ustawą każdy mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony – ale dotyczy to w ogóle osób prowadzących działalność gospodarczą, prowadzących firmy – będzie mógł wybrać ten jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS-owskiej.

Od 2025 r. ZUS zapłaci za L4 pracownika

Obecnie za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim do 33 dni w ciągu roku płaci pracodawca. W przypadków pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci chorobowe jedynie do 14 dni. Rząd wprowadzi od przyszłego roku nowe rozwiązania – chorobowe pracownika będzie opłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4.

W tej chwili ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego, czyli tych 80% wtedy, kiedy pracownik jest na chorobowym, spada na przedsiębiorczynię lub przedsiębiorcę do 33 dni w skali roku. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie i będziemy szukali takiego rozwiązania – od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przedstawimy – tak, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady – podkreślił szef polskiego rządu.

Źródło: gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttp://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta uszkodził płot i odjechał. Co mu grozi?

Kierujący ciągnikiem rolniczym nieprawidłowo wykonał manewr skrętu w prawo w wyniku czego uszkodził ogrodzenie. Nie przejmującym się tym odjechał z miejsca kolizji. Został ujęty...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics