Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie transportu zwierząt gospodarskich

Transport żywych zwierząt gospodarskich odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu działalności gospodarczej i społecznej na terenach wiejskich wielu krajów Unii Europejskiej, szczególnie na obszarach wyludniających się. Specyficzne uwarunkowania środowiskowe i klimatyczne doprowadziły do rozwoju zróżnicowanych systemów i modeli produkcji zwierzęcej w państwach członkowskich. Transport zwierząt pozwala na ich komplementarność oraz zrównoważony rozwój.

Stanowisko #HodowcyRazem w sprawie transportu zwierząt gospodarskich

Inicjatywa #HodowcyRazem opowiada się za poprawą dobrostanu zwierząt, ich zdrowia i kondycji w czasie transportu. Praktyczne doświadczenia i badania naukowe pokazały, że priorytetem powinna być jakość transportu z uwzględnieniem wentylacji, temperatury, powierzchni przypadającej na zwierzę itp., a nie tylko odległość i czas jego trwania. W dyskusji nad dobrostanem zwierząt inicjatywa #HodowcyRazem zachęca do całościowego i naukowego podejścia do zagadnienia transportu zwierząt w powiązaniu z aspektem ekonomicznym i społecznym. Transport zwierząt do tuczu i dalszej hodowli ma kluczowe znaczenie dla ciągłego doskonalenia genetycznego i dostępu do wysokiej klasy zwierząt i genetyki w wielu krajach.

Obecne prawodawstwo UE poprawiło dobrostan zwierząt w transporcie

Zgodnie z oceną przeprowadzoną przez Komisję Europejską w ramach procesu przeglądu prawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt w gospodarstwach, transporcie i podczas uśmiercania w ramach strategii „od pola do stołu” stwierdzono, że obecne prawodawstwo UE dotyczące dobrostanu zwierząt w transporcie poprawiło dobrostan zwierząt w porównaniu z okresem poprzedzającym jego przyjęcie.

Zagadnienie dobrostanu zwierząt w czasie transportu ma być dyskutowane na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej („Rolnictwo i Rybołówstwo”) w dniu 30 stycznia 2023 r. Delegacje krajów z Francji, Grecji, Irlandii, Łotwy, Litwy, Portugalii,, Rumunii, Hiszpanii w oficjalnym oświadczeniu podkreśliły rolę istniejących przepisów w tym względzie i wskazały kierunki wprowadzania dalszych zmian. Kolejny przegląd prawodawstwa powinien prowadzić do ułatwiania handlu wewnątrzwspólnotowego charakteryzującego się wysokim dobrostanem zwierząt, ale nie koncentrować się na środkach mających na celu zakazanie lub ograniczenie niektórych rodzajów transportu.

Nieprawidłowy transport zwierząt zatrzymany

Inicjatywa #HodowcyRazem popiera stanowisko delegacji ośmiu krajów i zachęca administrację rządową do wspierania racjonalnych kierunków zmian legislacyjnych w interesie polskich rolników. Dalsze zaostrzanie przepisów dotyczących transportu zwierząt znacząco ograniczy produkcję zwierzęcą w UE i wzmocni konkurencyjność krajów trzecich.

Źródło: POLPiG

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny rzepaku na nowych maksimach

Kontrakt na unijny rzepak (dostawa w lutym 2025) zamknął tydzień ceną 536,5 eur/t, a w poniedziałek dodał do tego kolejne 2,5 euro. W skali...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics