Rząd pracuje nad nową formą pomocy dla gospodarstw domowych ogrzewających domy piecami na węgiel. Jednorazowa zapomoga ma wynosić 3000 złotych.
Ile wyniesie dodatek węglowy?
Dotacja do węgla dla składów nie została jeszcze uchwalona, a już są poprawki. Przedsiębiorcy nie godzą się rządową propozycję, więc resort proponuje kolejne rozwiązania. Poprawki do projektu odnoszącego się do tańszego węgla zamieszczono w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Według nich dopłaty dla składów będą zastąpione bezpośrednimi dopłatami dla gospodarstw domowych. Tym razem portfele Kowalskich ma zasilić kwota 3000 zł, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, koza, pieco-kuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Dochód gospodarstwa nie ma tu znaczenia. Jedynym warunkiem jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).
Gospodarstwa spełniające wszystkie warunki mogą ubiegać się o dodatek w wysokości około 1000 zł za tonę surowca. Z dotacją maksymalnie można kupić 3 tony opału, więc wychodzi 3000 złotych wsparcia.
Termin złożenia wniosku
Zgodnie z projektem, termin na składanie wniosków o wypłatę tego dodatku upływa 30 listopada 2022 roku, a gmina ma maksymalnie miesiąc na jego wypłatę.
AM/Redakcja AgroNews