5 lipca br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka w sprawie uruchomienia mechanizmu wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych. Samorząd rolniczy zaproponował, aby pomoc była realizowana z wykorzystaniem środków finansowych przewidzianych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2022/467 z dnia 23 marca 2022 r. przewidującym nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych (Dz. Urz. UE L 96 z 24.3.2022 r. str. 4) – tak jak miało to miejsce w przypadku pomocy dla producentów jabłek oraz świń.
Udostępnione przez Komisję Europejską środki finansowe mogą być przyznane w sektorach, które w konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dotknięte zostały zakłóceniami na rynku spowodowanymi zwiększonymi kosztami produkcji lub ograniczeniami w handlu. Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ww. rozporządzenia Komisji Europejskiej wsparcie może być kierowane do rolników, którzy angażują się w co najmniej jedno z następujących działań: gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka składnikami odżywczymi, efektywne wykorzystywanie zasobów oraz metody produkcji przyjazne dla środowiska i klimatu, dlatego uważamy, iż uruchomienie takiego wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych jest jak najbardziej uzasadnione. Pełną treść naszego wystąpienia znajdą Państwo tutaj
W dniu dzisiejszym tj. 21.07.2022r. otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. MRiRW wskazuje, że wybuch wojny zwiększył już i tak dużą presję na wzrost cen. Dodaje także, że Rząd RP na bieżąco podejmuje działania mające na celu niwelowanie negatywnych skutków zmian czynników wpływających na koszty produkcji i ceny detaliczne żywności. Resort rolnictwa potwierdza, że docierają do niego informacje dotyczące problemów występujących na rynku miału węglowego czy węgla wykorzystywanego przez producentów warzyw szklarniowych. Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że krajowi producenci węgla realizując dostawy węgla energetycznego w głównych segmentach rynku, posiadają stałą ofertę dla sektora rolno-ogrodniczego.
Odnosząc się do kwestii wzrostu cen energii, gazu i paliw resort rolnictwa dodał, że wprowadzona została tzw. Tarcza Antyinflacyjna 1.0., Tarcza Antyinflacyjna 2.0 oraz nastąpiło obniżenie podatku VAT na żywność, nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą na 0%.
Środki na tego typu pomoc zostały wykorzystane
Ministerstwo odnosząc się do postulatu uruchomienia mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych wskazuje, że jednym z już istniejących działań systemowych na rynku produktów ogrodniczych jest wdrażanie instrumentu wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw uregulowanego przepisami unijnymi. Od wielu lat resort rolnictwa zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w tym sektorze pełnią główną rolę w stabilizacji sytuacji podażowo-popytowej, a pośrednio sytuacji dochodowej rolników.
Resort rolnictwa dodaje, ze Komisja Europejska umożliwiła udzielanie wsparcia producentom w sektorach rolnych w Unii Europejskiej, którzy zostali dotknięci zakłóceniami na rynku w związku ze znacznym wzrostem kosztów oraz ograniczeniami w handlu spowodowanymi konfliktem zbrojnym w Ukrainie. Na ten cel przeznaczono łącznie 500 mln euro, w tym dla Polski – 44,8 mln euro na wszystkie sektory rolne.
Z analiz prowadzonych w resorcie rolnictwa na etapie wyboru sektorów najbardziej potrzebujących, które powinny zostać objęte mechanizmem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej, podjęto decyzję o przeznaczeniu dostępnych środków na sektor jabłek i sektor trzody chlewnej. Obecnie środki finansowe przyznane Polsce na ten cel zostały już rozdysponowane.
Pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdą Państwo tutaj.
Aleksander Poznański
WIR