Komisja Europejska wydała rozporządzenie, które od 16 października do 1 grudnia br., umożliwia państwom członkowskim, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za rok 2022. Zaliczki te mają wynosić do 50%, a w przypadku sytuacji nadzwyczajnej, za zgodą KE zaliczki mogą wynieść 70%. (Rozporządzenie KE nr 2022/1352 z dnia 3 sierpnia 2022 r.,)
W związku z tym w poniedziałek 22 sierpnia br. na stronie RCL ukazał się projekt rozporządzenia MRiRW w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla rolników za 2022 roku, który zakłada wysokość wypłacanych zaliczek do 70%. Zakłada się, że wypłaty tych zaliczek mają ruszyć z dniem 17 października br.
Resort rolnictwa w uzasadnieniu projektu podał między innymi, że sytuacja związana z pandemią COVID-19, rosyjska inwazja na Ukrainę, a także wystąpienie suszy, w wyniku, której znaczna część gospodarstw ma problemy z płynnością finansową, stały się przesłankami do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.
Zaliczkowanie będzie dotyczyć następujących rodzajów płatności:
– jednolitej płatności obszarowej,
– płatności za zazielenienie,
– płatności dla młodych rolników,
– płatności dodatkowej,
– płatności do krów i bydła,
– płatności do owiec i kóz,
– płatności do roślin pastewnych,
– płatności do roślin strączkowych na ziarno,
– płatności do buraków cukrowych,
– płatności do ziemniaków skrobiowych,
– płatności do pomidorów,
– płatności do truskawek,
– płatności do chmielu,
– płatności do lnu,
– płatności do konopi włóknistych,
– wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw) oraz finansowania zaliczek na poczet przejściowego wsparcia krajowego (płatności niezwiązanej do tytoniu i uzupełniającej płatności podstawowej).
Można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze
MRiRW przewiduje także wypłatę zaliczek na następujące działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za 2022 r.:
- „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”
- „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne”,
- „Rolnictwo ekologiczne”,
- „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami
Marta Ceglarek
WIR