27 września br. skierowano, do pierwszego czytania, na posiedzeniu Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Chodzi o możliwość udziału dzieci w polowaniach.
W projekcie m.in. zaproponowano zmianę ustawy Prawo łowieckie w zakresie wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych.
Ustawa o prawie łowieckim z marca 2018 roku zakazuje udziału nieletnich w polowaniach. Zmiana rozporządzenia ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, która weszła w życie 20 września 2019 roku, uchylała boczną furtkę. Doprecyzowała, że rozpoczęcie polowania zbiorowego następuje dopiero z chwilą zajęcia pierwszego stanowiska przed pierwszym naganianiem zwierzyny (odprawa odbywa się przed pierwszą nagonką), a przerwy w trakcie zbiórki nie są polowaniem. Tak zdefiniowane polowanie zbiorowe oznaczało, że dzieci mogły uczestniczyć w zbiórce myśliwych na początku polowania, jak również w przerwach w trakcie zbiórki.
Obecna zmiana w ustawie ma pozwolić dzieciom uczestniczyć w polowaniu. Myśliwi tłumaczą, że udział dzieci w polowaniu to także nauka, poznawanie przyrody, natury, w sposób, jaki nie podają książki.
AM/ na podstawie PZŁ