Pobierają zaliczki na węgiel i znikają, sprzedają pomalowane kamienie. Jak poznać oszusta?

Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w Internecie oferty sprzedaży węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał.

Pobierają zaliczki i znikają, sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Jak poznać oszusta?
W ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zgłosił się mieszkaniec naszego powiatu, który został oszukany na jednym z portali sprzedażowych przy zakupie węgla. Mężczyzna z powiatu kozienickiego wpłacił pieniądze za węgiel i jego dostarczenie. Niestety, kiedy po kilku dniach zorientował się, że nie może nawiązać kontaktu z potencjalnym sprzedawcą, zaczął szukać jeszcze raz tego ogłoszenia. Wówczas okazało się, że ono zupełnie zniknęło z portalu. Nie mógł dodzwonić się do dostawcy ani nawiązać z nim kontaktu. Wtedy zdecydował się powiadomić Policję i złożyć zawiadomienie o oszustwie.

W jaki sposób działają przestępcy?

Najczęściej publikują w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży węgla, ekogroszku bądź pelletu. Surowiec jest zazwyczaj w bardzo atrakcyjnej cenie, a sprzedający obiecuje dostarczyć go za darmo. Jest jednak jeden warunek – za węgiel trzeba zapłacić zaliczkę. Po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa, a zamówiony towar nigdy nie dociera.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy dokonywaniu zakupów w Internecie

Policja apeluje  o ograniczone zaufanie podczas zamawiania opału. Super oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Zachowajmy dużą ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznanych sprzedawców. Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje.

Cyberoszuści naciągają na wirtualny węgiel – zachowajcie ostrożność

Funkcjonariusze przestrzegają również przed sprzedawcami, którzy sprzedają węgiel bezpośrednio z samochodów. Potencjalnych klientów może skusić niższa cena oraz to, że widzą towar w samochodzie sprzedawcy. Tymczasem, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości dokładnego zważenia oraz przedstawienia certyfikatu jaki to opał. Na terenie kraju, odnotowano także, przypadki gdzie zamiast węgla kupujący nabył pomalowane kamienie.

Źródło i fot. Policja Mazowiecka
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics