Od około już 2 lat hodowcy trzody chlewnej zmagają się z problemem braku opłacalności produkcji. Epidemia ASF zablokowała możliwość handlu z większością istotnych rynków świata, w tym z Chinami, które odpowiadały za zdecydowaną większość eksportu prawie wszystkich państw Unii Europejskiej. Do tego w 1. kwartale tego roku w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę drastycznie podrożały nawozy oraz gaz, a co za tym idzie pasza dla świń. Spowodowało to podniesienie progu opłacalności hodowli trzody chlewnej do najwyższego, z jakim kiedykolwiek się mierzono.
Mimo natłoku tych złych zdarzeń można dostrzec dobre znaki zza naszej zachodniej granicy. Ceny skupu tuczników w Polsce są niezwykle mocno powiązanie z cenami w Niemczech. Zwykle występuję prosta zależność – jeśli w Niemczech ceny się zmieniają, to w Polsce zmienią się w ten sam sposób z niewielkim opóźnieniem. W okresie od 23.09.22 do 8.11.22 przez 14 internetowych licytacji małej niemieckiej giełdy ISW sprzedano zaledwie 320 świń w 2 partiach. Jednak teraz sprzedaż ruszyła i przez 5 ostatnich licytacji sprzedano ponad 2,5 tys. świń oraz odnotowano wzrost ceny z poziomu 1,93 EUR/kg do poziomu równo 2,06 EUR/kg (9,67 PLN/kg).
Maleje pogłowie – rosną ceny
Co ważniejsze impas został przełamany również na dużej niemieckiej giełdzie VEGZ, gdzie od połowy października przez miesiąc cena rekomendowana za tucznika utrzymywała się na poziomie 1,90 EUR/kg. Teraz na ostatniej giełdzie 23.11.2022 cena rekomendowana wzrosła o 5 centów do poziomu 1,95EUR/kg (9,16 PLN/kg). Na początku tygodnia 21.11.22 w krajowych skupach w Polsce obowiązywały średnie stawki skupu żywca na poziomie 7,04 PLN/kg i 9,05 PLN/kg za klasę E, jednak wzrost na niemieckiej giełdzie napawa hodowców uzasadnionym przekonaniem, że stawki w Polsce wzrosną w nadchodzącym tygodniu o około 0,25 PLN/kg. Wszystkie te wzrosty są motywowane dwiema głównymi przyczynami – malejącym pogłowie świń w Polsce, Niemczech, jak i całej Europie, oraz zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, które cyklicznie co roku zwiększają rynkowe zapotrzebowanie na wieprzowinę.
Ceny skupu żywca wieprzowego nie zapewniają opłacalności produkcji
Jednak jak bardzo jeszcze musiałyby wzrosnąć ceny, by mówić o opłacalności hodowli? Według wyliczeń niemieckiej giełdy ISN cena powinna wynieść aż 2,50 EUR/kg (11,75 PLN/kg), czyli o ponad 25% więcej niż ma to miejsce aktualnie. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że do sylwestra ceny w skupach powinny rosnąć, jednak osiągnięcie tak wysokiego poziomu, który byłby jednoczesnym pobiciem rekordu cen na niemieckich giełdach, wydaje się mało realne.
Źródło: POLPiP