Chaos i dezorganizacja pracy w ARiMR. Wypłata dopłat zagrożona

Pracownicy ARiMR napisali stanowisko w sprawie wdrażania programów z pomocy krajowej. Wskazali w nim, że działania resortu rolnictwa prowadzą do chaosu i dezorganizacji pracy w Agencji w efekcie czego zagrożona jest realizacja bieżących programów pomocy dla rolników, w tym wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich.

arimr
Chaos i dezorganizacja pracy w ARiMR. Wypłata dopłat zagrożona

W związku z uruchomieniem naboru wniosków o pomoc finansową w zakresie wsparcia finansowego rodziny, której zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. w gospodarstwie rolnym szkód spowodowanych niekorzystnymi działaniami atmosferycznymi oraz późniejszymi dwukrotnie wprowadzanymi zmianami informujemy, iż jako pracownicy Agencji z niepokojem patrzymy na wynikające z powyższego działania zagrożenia”napisali pracownicy ARiMR w komunikacie.

Zapisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2117) wywołały duże zaniepokojenie i w znaczący sposób zdezorganizowały pracę w biurach powiatowych ARIMR.

Co chwila pojawiają się dodatkowe zmiany

„A jak doskonale wiemy to właśnie Biura Powiatowe odpowiedzialne są m.in. za przygotowanie wniosków do zaliczek płatności bezpośrednich i PROW, co jest w tym momencie priorytetem. Płatności te są najbardziej oczekiwanymi przez rolników i zbliża się termin ich zakończenia, jednak co chwila pojawiają się dodatkowe zmiany, które potęgują nakład pracy zwiększając jednocześnie dyskomfort pracy”alarmują pracownicy ARiMR.

Wprowadzenie pierwszej zmiany w zakresie dokumentowania sprzedaży, na dzień przed końcem pierwotnego terminu zakończenia przyjmowania wniosków o pomoc finansową dla rodzin rolniczych, spowodowało konieczność wykonania tysięcy telefonów do rolników. Większość pracowników musiała odsunąć na bok priorytety (zaliczki OB., PROW oraz Działania Premiowe), ponieważ wyznaczono na to zadanie oraz skuteczne dostarczenie wymaganego dokumentu przez rolnika zaledwie 7 dni.

 Ogrom absurdów wywołuje niezadowolenie rolników

Pracownicy Agencji jak zawsze stanęli na wysokości zadania i poinformowali wszystkich zainteresowanych. „Jednak już po dwóch dniach, nie dane było pracownikom zajmować się bieżącymi i pilnymi sprawami. Kolejna zmiana ogłoszona w dniu 17 listopada, spowodowała konieczność ponownego wykonania tysięcy telefonów do rolników, którym pracownicy wcześniej wyjaśniali, że do przyznania pomocy, należy się okazać tylko i wyłącznie fakturą, natomiast teraz okazało się, że jednak tak nie jest„. 

Pracownicy w swojej bezsilności na ogrom absurdów pojawiających się w tak krótkim czasie w tak wielkiej agencji płatniczej, przyjmują na swoje barki niezadowolenie rolników/beneficjentów a niejednokrotnie są zmuszeni wysłuchiwać drwin i niemiłych uwag pod swoim adresem.

Wszystko to powoduje, iż pracownicy pracujących w Punktach Obsługi Klienta muszą kolejny raz przyjmować nowe dokumenty: najpierw same wnioski, potem faktury, następnie oświadczenia, które nie są nawet obarczone klauzulą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń oraz nie wymagają podpisu nabywającego” – zaznacza KZ NSZZ “Solidarność”.

Będą uznawane nie tylko faktury VAT i RR!

Źródło: KZ NSZZ “Solidarność”

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Banda i sami mafiozi w ARiMR i w Unii😭😭😭😭😭
    Potrafią tylko gnębić rolnika
    Sami afera goni aferę i przekręty 👎👎👎

  2. Tak jest jak idioci dorwią się do władzy i próbują rozdawać pieniądze. Takie akcje za czasów sld czy po było nie do pomyślenia. Zresztą same programy to kretynizm jakich mało…susza w grudniu, kiedy nie da się zweryfikować samej szkody, rozdawanie po kilka tysięcy na koła gospodyń, żeby kupiły sobie talerze itp…nóż się otwiera w kieszeni, ale głosujecie na nich dalej, przecież to deszcz pada, a nie srają wam na łby…

  3. Pomoc dla rolników nie dokonać przemyślana wszystko inne przedłużane,a oszacowanie strat od wojewody nie coś nie tak. To ma być pomoc dla ludzi pracujących i utrzymywanych się z gospodarki.

  4. A ja na poczet zaliczki nie otrzymałem ani złotówki i nie otrzymam bo ARiMR nie zdążyli mi naliczyć bo 29 06 miałem korektę we wniosku czyli 5miesiecy temu zbieram rachunki i faktury i zanoszę do kierownika ARiMR niech zapłaci bo ja niema pieniędzy z jego winy które ustawowo mi się należały

  5. Pracownicy muszą siedzieć na nadgodzinach, by nadgonic wszystkie zmiany, które ARiMR wprowadza sobie w trakcie przyjmowania wniosków. Pracownicy to nie cyborgi, mają rodziny, dla których nie mają czasu, żeby rolnicy dostali na czas pieniądze. Każdy chce dostać pieniądze, nikt nie pomyśli jakim kosztem. Pretensje wielokrotnie kierowane są do pracowników, którzy są po pierwsze obłożeni masą zadań, a po drugie każde z nich rzekomo jest priorytetem. Z pretensjami należałoby uderzyć znacznie wyżej a nie gnębić pracowników biur.

  6. Tyle lat współpracuje z ARiMR będąc rolnikiem i złego słowa nie powiem na nich jakby nie byli polskim urzędem czy polskimi urzędnikami są naprawdę na wysokim poziomie pomocni jadąc tam w odróżnieniu od innych urzędów nie mam przeczucia że będą mi rzucać kłody pod nogi może dlatego że to nowy twór gdzie pracują sami młodzi chętni nie miał kto ze ,,starej,, brygady wpoić w nich niechęć może tylko tak jest w Zamoyskim ARiMR gdzie należę choć przyznam że miałem styczność i to przez jakiś czas z Olsztyńskim odziałem Rolniczej Nieruchomości Rolnej było podobnie też wspaniali ludzie więc chyba moje spostrzeżenia są trafne . A że z ministerstwem rolnictwa miałem też do czynienia więc cóż mogli wymyśleć a no że to na szybko że kiełbasa wyborcza więc ….a na marginesie dla kolegów rolników narzekających jeśli ktoś wam coś daje za darmo a nie musi bo na dobrą sprawę ten program mógł nie ujrzeć światła dziennego to miejcie na tyle honoru by przyjąć to z pokorą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Co wynika z listy firm importujących zboże?

Chyba najprostszy wniosek, jaki nasuwa się po lekturze listy firm, które importowały zboże z Ukrainy jest taki, że to pieniądz rządzi światem, a w biznesie nie ma...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics