Piątek przyniósł spore odbicie notowań paryskich kontraktów (za giełdą w Chicago), które ograniczyły skalę tygodniowej przeceny. Najbliższa seria kukurydzy zamknęła tydzień ceną 304 eur/t, czyli 2,75 euro (-0,9%) niżej niż tydzień wcześniej. Pszenica z dostawą w marcu 2023 potaniała w skali tygodnia 2 euro do 318,5 eur/t.
W Paryżu przez większość minionego tygodnia kontrakty na pszenicę, kukurydzę i rzepak traciły na wartości. W konsekwencji kukurydza (najbliższy termin dostawy) i marcowy termin pszenicy (seria grudniowa zbliża się do wygasania i jest mało wiarygodna) zaliczyły w czwartek (24.11.2022) swoje kilkumiesięczne minima.
Unijny rzepak stracił w skali tygodnia ponad 20 euro do 590 eur/t na zamknięciu tygodnia. W minioną środę kontrakt ten zaliczył dwumiesięczny dołek z ceną 585 eur/t.
Dalsze umocnienie euro względem dolara pogarsza perspektywy unijnego eksportu i wywiera presję na wyceny kontraktów w Paryżu. Kurs eurodolara przekroczył w czwartek 1,04 dolara za euro i był najwyższy od początku lipca tego roku. Jednocześnie bezpieczny korytarz zbożowy funkcjonuje, dostarczając na rynek ukraińskie zboża, a rosyjski eksport pszenicy rośnie.
Eksport ukraińskich zbóż przez porty Morza Czarnego będzie kontynuowany
Notowania rzepaku spadają w Paryżu pod presją silnego importu i taniejącej ropy. Od początku sezonu 2022/23 kraje UE sprowadziły 2,61 mln ton nasion rzepaku w porównaniu do 1,83 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Oznacza to wzrost o 38% r/r. Presję spadkową na ceny rzepaku wywiera też taniejąca ropa i nowe obostrzenia covidowe wprowadzane w Chinach, które zmniejszają popyt na paliwa i biodiesel robiony z nasion oleistych.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż