Bardzo potrzebne deszcze w miniony weekend w Argentynie i prognoza kolejnych obniżają wyceny kontraktów na zboża i soję w Chicago. W reakcji na spadki za oceanem taniały również unijne kontrakty. Przeceny w Paryżu, tradycyjnie już pogłębiał rosnący kurs eurodolara, który w ciągu dnia przekroczył poziom 1,09 i był najwyższy od kwietnia 2022.
Poniedziałkowa przecena sprawiła, że unijna kukurydza i pszenica są tańsze niż w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie, ale ciągle notowania są relatywnie wysokie, porównując je do lat poprzednich.
Unijny rzepak jest najtańszy od sierpnia 2021 roku, ale nadal o ok. 150 euro droższy od średniej z 2014-2020 roku. Warto przypomnieć, że Niemcy chcą zrewidować swoją politykę dotyczącą biopaliw w kierunku zaniechania przerobu roślin wykorzystywanych do produkcji żywności i paszy, a zastąpienia ich odpadami. Oznaczałoby to ograniczenie popytu na rzepak (biodiesel) i zboża (bioetanol).
Pierwsze prognozy areału zasiewów pod tegoroczne zbiory w USA (oparte na ankietach wśród farmerów) zapowiadają znaczny wzrost obszaru trzech głównych upraw (kukurydza, soja i pszenica). Wcześniej USDA oszacował 10% wzrost zasiewów pszenicy ozimej.
Zboża znów ostro w dół. Chwilowe odbicie straciły z nawiązką!
Tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych z USA pokazały spadek (t/t) wysyłek eksportowych amerykańskiej kukurydzy i soi oraz spore zaległości tempa eksportu w stosunku do poprzedniego sezonu (zwłaszcza kukurydza i sorgo).
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com