Spadki na giełdzie. Unijna kukurydza i pszenica tańsze niż przed wojną na Ukrainie

Bardzo potrzebne deszcze w miniony weekend w Argentynie i prognoza kolejnych obniżają wyceny kontraktów na zboża i soję w Chicago. W reakcji na spadki za oceanem taniały również unijne kontrakty. Przeceny w Paryżu, tradycyjnie już pogłębiał rosnący kurs eurodolara, który w ciągu dnia przekroczył poziom 1,09 i był najwyższy od kwietnia 2022.

Poniedziałkowa przecena sprawiła, że unijna kukurydza i pszenica są tańsze niż w przeddzień wybuchu wojny na Ukrainie, ale ciągle notowania są relatywnie wysokie, porównując je do lat poprzednich.

Unijny rzepak jest najtańszy od sierpnia 2021 roku, ale nadal o ok. 150 euro droższy od średniej z 2014-2020 roku. Warto przypomnieć, że Niemcy chcą zrewidować swoją politykę dotyczącą biopaliw w kierunku zaniechania przerobu roślin wykorzystywanych do produkcji żywności i paszy, a zastąpienia ich odpadami. Oznaczałoby to ograniczenie popytu na rzepak (biodiesel) i zboża (bioetanol).

Pierwsze prognozy areału zasiewów pod tegoroczne zbiory w USA (oparte na ankietach wśród farmerów) zapowiadają znaczny wzrost obszaru trzech głównych upraw (kukurydza, soja i pszenica). Wcześniej USDA oszacował 10% wzrost zasiewów pszenicy ozimej.

Ceny w skupach wyższe o 43,9 proc. r/r

Tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych z USA pokazały spadek (t/t) wysyłek eksportowych amerykańskiej kukurydzy i soi oraz spore zaległości tempa eksportu w stosunku do poprzedniego sezonu (zwłaszcza kukurydza i sorgo).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża rosły w czwartek po obu stronach Atlantyku

Kontrakty zbożowe w Chicago mocno drożały w czwartek po dobrych danych eksportowych. Unijnym zbożom (zwłaszcza pszenicy) pomogło dalsze osłabienie euro do dolara. W USA cotygodniowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics