Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) to system doświadczalny badań odmianowo-czynnikowych prowadzony na bazie stacji doświadczalnych COBORU, jednostek hodowlano-nasiennych, punktów doświadczalnych ODR itp. nadzorowany przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) i ukierunkowany bezpośrednio na potrzeby praktyki rolniczej na terenie województw i koordynowany przez Wojewódzkie Zespoły PDO.
System badań PDO ma istotny wpływ na właściwy dobór materiału siewnego przez rolników oraz umożliwia ustalenie listy zalecanych do uprawy odmian na terenie województwa. Badania są ukierunkowane na potrzeby praktyki rolniczej, dające możliwość uzyskania poszerzenia informacji o odmianach, z uwzględnieniem ich reakcji na warunki siedliskowe oraz elementy agrotechniki.
25 stycznia br. w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian Śrem Wójtostwo odbyło się posiedzenia Wielkopolskiego Zespołu PDO. Posiedzenie poświęcone było ustaleniu planu doświadczeń PDO z roślinami jarymi w sezonie 2023, ustaleniu do nich doborów odmian oraz ustaleniu Listy Odmian Zalecanych do uprawy na terenie Wielkopolski na rok 2023. W posiedzeniu udział wziął m.in. Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej i zarazem Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Grodzisku Wlkp, który znajduje się w składzie wielkopolskiego zespołu PDO.
Lista odmian zalecanych do uprawy na ten sezon w województwie podlaskim
Zapraszamy do zapoznania się listą odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa wielkopolskiego dla: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, rzepaku ozimego, jęczmienia jarego, pszenicy jarej, owsa jarego, łubinu żółtego, łubinu wąskolistnego, grochu siewnego, soi, ziemniaka jadalnego, ziemniaka skrobiowego.
Lista odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa wielkopolskiego dostępna jest tutaj.
Opracowanie:
Aleksander Poznański