W środę unijne kontrakty na zboża i rzepak straciły na wartości pod naciskiem skokowego umocnienia wspólnej waluty. Kurs euro do dolara przebija w czwartek poziom 1,10 i jest najwyższy od kwietnia 2022.
Amerykański FED podniósł w środę stopy procentowe o 0,25pkt, a dzisiaj w dwukrotnie większej skali powinien to zrobić Europejski Bank Centralny. O ile cykl podwyżek w USA się raczej kończy (inflacja spada od połowy ubiegłego roku), to w strefie euro stopy będą rosły o wiele dłużej, wspierając wspólną walutę.
Drogie euro pogarsza konkurencyjność unijnego eksportu. Także najniższy od czerwca 2022 kurs usd/pln (4,28) będzie obniżał ceny eksportowe zbóż w portach, a sprzyja importowi.
Unijne kontrakty na zboża i rzepak konsolidują się w zakresie ubiegłotygodniowych poziomów
Środowy spadek w Paryżu oznacza, że unijne kontrakty na zboża i rzepak konsolidują się w zakresie ubiegłotygodniowych poziomów, czyli o blisko 10 euro powyżej rocznych minimów (dotyczy serii najbliższej obu zbóż) i 20 euro (rzepak). W Paryżu kukurydza pozostawała w poniedziałek w przedziale 276-279 eur/t, pszenica spadła do ok. 285 eur/t, a majowy rzepak zbliżył się do 540 eur/t.
Unijnej pszenicy i rzepakowi zaszkodziły spadki notowań kontraktów w Chicago. Soja straciła pod wpływem rosnących prognoz zbiorów w Brazylii, ale kukurydza zamknęła dzień na plusie po dobrych danych o krajowej (USA) produkcji etanolu.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com