Podlaska Izba Rolnicza domaga się zmian w Krajowym Planie Strategicznym na lata 2023-2027 z zakresie ekoschematu Rolnictwo Węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, w szczególności w zakresie praktyki wymieszania obornika na gruntach rolnych w ciągu 12 godzin od aplikacji, wprowadzając możliwość przyorania w ciągu 24 godzin.
Według przedstawicieli Podlaskiej Izby Rolniczej do przyorania obornika konieczne jest posiadanie niezbędnego parku maszynowego. Województwo podlaskie charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem działek rolnych, często znacznie oddalonych od gospodarstw. W małych i średnich gospodarstwach prace często wykonuje tylko jedna osoba i należy liczyć się z tym, że rolnicy posiadający zwierzęta w międzyczasie muszą je nakarmić i obrządzić.
Dodatkowym utrudnieniem jest tez potwierdzenie wymieszania obornika na gruncie rolnym aplikacją za pomocą zdjęcia geotagowanego. Wymaga to posiadania odpowiedniego aparatu telefonicznego z dostępem do internetu, która w szczególności dla rolników w średnim wieku może okazać się barierą nie do przeskoczenia.
Zdajemy sobie sprawę, iż przyoranie obornika w ciągu 12 godzin jest najlepszym rozwiązaniem, który gwarantuje pożądany poziom redukcji emisji amoniaku do atmosfery, jednak dla większości rolników skorzystanie z powyższej praktyki jest nierealne do wykonania – uzasadnia Podlaska Izba Rolnicza w piśmie.
Źródło: PIR