W Paryżu trend spadkowy na rynku zbóż i rzepaku jest kontynuowany. W konsekwencji notowania kukurydzy są najniższe od lutego 2022, a pszenica i rzepak są najtańsze od 2021 roku. Odnowienie umowy zbożowej zdjęło ryzyko mniejszej podaży z rynku, a obawy o rozszerzenie kryzysu bankowego powodują ucieczkę inwestorów finansowych (też z rynku zbóż i oleistych) do bezpiecznych aktywów.
Na rynku globalnym jest olbrzymia podaż ziarna zbóż
Na rynku globalnym jest olbrzymia podaż ziarna zbóż, a uczestnicy nie przejmują się na razie gorszymi prognozami dla pszenicy w nowym sezonie (produkcja kukurydzy powinna wzrosnąć 2023/24). Nawet ostatnie szkodliwe ulewy z gradem w Indiach, które uszkadzały dojrzałą już pszenicę nie zatrzymały przecen tego zboża.
O ile amerykańska pszenica notowana jest podobnie nisko jak unijna, to kukurydza i soja są ciągle relatywnie drogie, korzystając z popytu ze strony Chin. Jednak presja ze strony dostaw brazylijskich rośnie, a fundusze hedgingowe dopiero zaczynają grać na spadki cen tych kontraktów.
Ukraina zmniejsza zasiewy zbóż w tym sezonie. Czy ceny wzrosną?
Import rzepaku do UE wynosi obecnie 5,9 mln ton w porównaniu z 3,8 mln ton w ubiegłym roku o tej porze. To, wraz ze spadkiem cen biodiesla, jest główną przyczyną gwałtownego spadku cen nasion.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com
I bardzo dobrze niech spada do najniższej ceny w historii i zobaczymy co będzie potem(jaka cena) no chyba że ludzie przejdą na robaczki…..
Aż takie przeceny nie są niczym podyktowane. To kolejne spekulacje graczy giełdowych.