Ukraina zmniejsza zasiewy zbóż w tym sezonie. Czy ceny wzrosną?

Ukraińscy rolnicy mogą zasiać i zebrać w tym roku co najmniej dwa razy więcej zboża niż Ukraińcy skonsumują. Według wiceministra polityki rolnej Tarasa Wysockiego te ilości zboża pozwolą na utrzymanie potencjału eksportowego sektora rolnego na poziomie z poprzedniego roku – 20 mld USD.

Ukraina zmniejsza zasiewy zbóż w tym sezonie. Czy ceny wzrosną?

Jednocześnie zaznaczył on, że istnieje ryzyko, że około 0,5 miliona hektarów, czyli 2% całkowitej powierzchni rolnej kraju, może nie zostać obsiane z powodu koniecznego rozminowania terenów, co wymaga czasu.

Większe zasiewy oleistych na Ukrainie

Według urzędnika, tegoroczny sezon siewny będzie bardziej skoncentrowany na uprawach roślin oleistych, co doprowadzi do zmniejszenia produkcji zbożowej brutto w Ukrainie.

Zajęliśmy I miejsce w rankingu importerów produktów rolnych z Ukrainy

W związku z tym zmniejszy się ilość eksportowanego zboża i zmusi rynki międzynarodowe do podniesienia cen zboża, wyjaśnił Wysocki. Ukraińscy rolnicy zasiali ponad 16 tys. hektarów upraw zbożowych i strączkowych.

Andrzej Bąk
Źródło: UBN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics