To będą rekordowe żniwa? Prognozy plonowania zbóż i rzepaku w UE

Ponieważ sezon jest jeszcze na początku, prognozy plonów przedstawione w najnowszym biuletynie MARS (Jednostka Komisji Europejskiej  monitorująca uprawy) są oparte głównie na trendach historycznych. W przypadku rzepaku MARS oczekuje, że plonowanie spadnie o 1% (r/r) do 3,29 t/ha, ale będzie 6% powyżej średniej 5-letniej. Uśredniony plon wszystkich zbóż oceniany jest teraz na 5,60 t/ha, czyli powyżej 5,47 t/ha w 2022 roku. Dla pszenicy miękkiej średnia wydajność oceniana jest na 5,99 t/ha, wobec 5,80 w 2022 r. Szacowany plon jęczmienia ozimego sięga 5,91 t/ha, co oznacza spadek poziom zbliżony do tego sprzed roku. We wszystkich wymienionych przypadkach oczekiwana średnia wydajność znacznie przekracza średnią z pięciu poprzednich lat (patrz tabela poniżej).

Według analityków MARS po łagodnej zimie zboża ozime wkroczyły na wiosnę w dobrym stanie w większości regionów Europy. Jednak częściowo rozszerzające się i intensyfikujące suche warunki na południu budzić mogą coraz większe obawy.

Ponieważ jest jeszcze początek sezonu, podane tutaj prognozy plonów są – z kilkoma wyjątkami – na podstawie trendów historycznych.

Poważny deficyt opadów obserwuje się w południowej Hiszpanii i Portugalii. Wilgotność gleby jest bardzo niska, a opady deszczu pilnie potrzebne. Ponadto zbiorniki wodne do nawadniania w większości południowej Hiszpanii pozostają na bardzo niskim poziomie, co może mieć również wpływ na wybór upraw na wiosenne zasiewy.

W północnych i środkowych Włoszech przedłużony deficyt opadów mocno obniżył poziom wody w zbiornikach i budzi niepokój o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem.

Uprawy ozime na Węgrzech, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i na Cyprze są w dobrym stanie, ale poziomy wilgotności gleby są niskie i potrzeba więcej opadów, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu upraw na wodę wraz z postępem wiosny.

Rosja grozi ceny zbóż rosną

Komentarz dotyczący Polski:

Uprawy ozime są w dobrym stanie. Grudzień był częściowo chłodniejszy niż zwykle minima temperatur na ogół poniżej -10 °C, z lokalnymi wyjątki spadające poniżej -17 °C. Po tym nastąpił bardzo łagodny styczeń, z anomaliami temperaturowymi przekraczającymi średnią o więcej niż 4°C.

Najpierw znacznie zimniej niż zwykle w I dekadzie lutego, z lokalnymi minimami temperatury poniżej Po -10°C nastąpiły temperatury powyżej średniej obowiązują do końca miesiąca.

Nie ma większych obaw związanych z stan zbóż ozimych

W marcu temperatury zmieniały się dynamicznie od zimniejszych do cieplejszych niż zwykle. Spowodowały to częste opady atmosferyczne w okresie przeglądu w sumach opadów wahających się od nieznacznie (NW) do znacznie (SE) powyżej średniej i generował adekwatne zapasy wody glebowej na początek sezonu wegetacyjnego. Obecnie nie ma większych obaw związanych z stan zbóż ozimych. Jak wskazuje nasz model, wyżej wymienione mrozy nie spowodowały poważnych uszkodzeń odpowiednio zahartowanych ozimin.

Wczesne perspektywy plonów sezonowych są zgodne z trendami historycznymi.

Andrzej Bąk
Źródło: MARS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Ciekawe nawóz w całej UE czterokrotnie droższy zastosowanie spadło o 50% . Prognozy zbiorów wzrosły!! Może ta zwyżka plonów prognozowana na opadach deszczu których jeszcze w zasadzie nie było.
    Czegoś tu nie rozumiem ?? Albo jestem durniem ??

  2. Jako poważny wydawca skończylibyscie zajmować się takimi bredniami. Wasze artykuły przyczyniają się jedynie do napędzania spekulacji. Ledwie wegetacja wiosenna ruszyła a wy już wiecie że będą rekordowe plony. Szkoda czasu na czytanie tak debilnych artykułów…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics