Za nami kolejna wzrostowa sesja na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Kontrolowane przez Moskwę przecieki o wyznaczeniu poziomu minimalnej ceny sprzedaży eksportowej dla rosyjskiej pszenicy (zapewne też słonecznika i oleju słonecznikowego) nadal wspierają rynek zbóż i oleistych. W tej nowej sytuacji inwestorzy spekulacyjni zamykają krótkie pozycje (odkupują kontrakty), ponieważ dalsza gra na spadek cen została skutecznie przerwana przez działania Rosji.

W związku z tym, że ceny przestały spadać uaktywnili się również kupujący fizyczne zboża i nasiona oleiste. Są też inne czynniki prowzrostowe, które wcześniej były ignorowane przez uczestników rynku. Nadal niepokojące są warunki upraw pszenicy ozimej na Środkowym Zachodzie USA. USDA utrzymuje wskaźnik kondycji pszenicy ozimej „od dobrej do doskonałej” na poziomie zaledwie 19% areału w Kansas, podczas gdy oceny te zostały obniżone o pięć procent w Teksasie, do 18%.

Pomoc zbożowa 2023! KE zaakceptowała program pomocy!

Z drugiej strony we Francji ostatnie deszcze i prognozy pogodowe nadal uspokajają. Na rynku pojawiła się w środę informacja, że globalna firma Cargil przestanie od nowego sezonu eksportować rosyjskie zboża. Uczestnicy rynku oczekują z zainteresowaniem na dwa amerykańskie raporty, które ukarzą się w piątek. Pierwszy to kwartalny raport o zapasach, a drugi to perspektywy areału upraw.Tego dnia często dochodzi do dużych zmian notowań kontraktów w Chicago.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics