Rząd dopłaci do transportu pszenicy i kukurydzy dostarczanej do portów. Znamy stawki

W piątek opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący dopłat do zbóż. Rząd zamierza dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów.  Stawki będą zależne od odległości od portów. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd do końca marca.

Rząd dopłaci do transportu pszenicy i kukurydzy dostarczanej do portów. Znamy stawki
W wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do Polski są przywożone w szczególności kukurydza i pszenica.
Rząd wprowadzi pomoc w formie dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Proponuje się aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z:
1) województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego – 100 zł,
2) województwa: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego – 150 zł,
3) województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego – 200 zł.

900 mln zł dla polskich rolników

Podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu Europejskiego Forum Rolniczego Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa poinformował o zaakceptowaniu przez Komisje Europejską pomocy publicznej dla rolników z polskiego budżetu w kwocie 600 mln zł. Rząd obiecuje także dodatkowe wsparcie dla rolników z powodu napływu ziarna z Ukrainy. Dodatkowo na ten cel KE przeznaczy 30 mln euro. „W sumie będzie to 900 mln zł dla polskich rolników. Jeśli będzie taka konieczność rozważymy kolejne transze takiej pomocy. To rząd zdecyduje, kto i w jakiej wysokości dostanie te pieniądze” – mówił podczas wystąpienia w Jasionce Janusz Wojciechowski.
AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Gembicka: W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna Gembicka...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics