O suwerenności i bezpieczeństwie żywnościowym oraz Ekoschematach w Ciechanowie

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski, zmiany w gospodarce wywołane przez wojnę i znaczenie Wspólnej Polityki Rolnej dla rozwoju rolnictwa – te tematy zostały poruszone podczas konferencji naukowej w Ciechanowie. O szansach i zagrożeniach w kontekście przyszłości polskiego rolnictwa udział wziął sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

O suwerenności i bezpieczeństwie żywnościowym oraz Ekoschematach w Ciechanowie
O suwerenności i bezpieczeństwie żywnościowym oraz Ekoschematach w Ciechanowie

– Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż było to jeszcze półtora roku temu – powiedział wiceminister Rafał Romanowski. – To, co się stało w tzw. okresie pandemii, ewidentnie pokazało, że pojęcie suwerenności żywnościowej w Unii Europejskiej nie powinno być tematem tabu. To powinien być temat stale podnoszony w przestrzeni publicznej i dyskutowany oraz odpowiednio postrzegany.

Agresja Rosji na Ukrainę

Wiceminister Romanowski podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej uwypukliła tę kwestię.

– Mierzymy się nie tylko z tzw. konkurencją światową, czyli USA, Australią, czy Ameryką Południową, ale mierzymy się również z tym, co zadziało się w sytuacji geopolitycznej – oznajmił.

Wiceminister Rafał Romanowski stwierdził, że polskie rolnictwo, polski przemysł rolno-spożywczy bardzo dobrze wykorzystały wejście Polski do Unii Europejskiej.
– Utrwalamy dotychczasowe rynki, zdobywamy nowe – powiedział. Dodał, że konsument zagraniczny polskie produkty spożywcze kojarzy coraz częściej z marką premium.

Dla bezpieczeństwa żywnościowego

W swym wystąpieniu na temat bezpieczeństwa żywnościowego Polski w kontekście światowych zagrożeń jako główne sekretarz stanu Rafał Romanowski wymienił inflację, wojną w Ukrainie, ale także różnego rodzaju manipulacje medialne, za którymi często stoją konkurencyjne firmy z różnych branż czy obce służby specjalne.

– Zapomnieliśmy w Europie o suwerenności żywnościowej – mówił w Ciechanowie wiceszef resortu rolnictwa. – Skupiliśmy się na bezpieczeństwie żywności i dobrze, ale to nie oznacza, że ona zawsze będzie dostępna. Musimy rozpocząć dyskusję na ten temat. Muszą być stworzone mechanizmy wsparcia wewnętrznego. Jesteśmy liderem europejskim, jeśli chodzi o samowystarczalność żywnościową. Ale musimy pamiętać także o innych krajach.

Ekoschematy

W trakcie konferencji rozmawiano także o nowym systemie dopłat bezpośrednich w rolnictwie z uwzględnieniem tzw. ekoschematów oraz o przeciwdziałaniu zagrożeniu suszą i problemach z retencją w Polsce. W tych tematach informacje przedstawiły Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich, oraz Lidia Kostańska, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ekoschematy – podstawowe wymogi i możliwości łączenia na jednej działce

Konferencja naukowa pn. Przyszłość polskiego rolnictwa – szanse i zagrożenia została zorganizowana w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

Źródło: MRIRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics