O suwerenności i bezpieczeństwie żywnościowym oraz Ekoschematach w Ciechanowie

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski, zmiany w gospodarce wywołane przez wojnę i znaczenie Wspólnej Polityki Rolnej dla rozwoju rolnictwa – te tematy zostały poruszone podczas konferencji naukowej w Ciechanowie. O szansach i zagrożeniach w kontekście przyszłości polskiego rolnictwa udział wziął sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

O suwerenności i bezpieczeństwie żywnościowym oraz Ekoschematach w Ciechanowie
O suwerenności i bezpieczeństwie żywnościowym oraz Ekoschematach w Ciechanowie

– Jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż było to jeszcze półtora roku temu – powiedział wiceminister Rafał Romanowski. – To, co się stało w tzw. okresie pandemii, ewidentnie pokazało, że pojęcie suwerenności żywnościowej w Unii Europejskiej nie powinno być tematem tabu. To powinien być temat stale podnoszony w przestrzeni publicznej i dyskutowany oraz odpowiednio postrzegany.

Agresja Rosji na Ukrainę

Wiceminister Romanowski podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej uwypukliła tę kwestię.

– Mierzymy się nie tylko z tzw. konkurencją światową, czyli USA, Australią, czy Ameryką Południową, ale mierzymy się również z tym, co zadziało się w sytuacji geopolitycznej – oznajmił.

Wiceminister Rafał Romanowski stwierdził, że polskie rolnictwo, polski przemysł rolno-spożywczy bardzo dobrze wykorzystały wejście Polski do Unii Europejskiej.
– Utrwalamy dotychczasowe rynki, zdobywamy nowe – powiedział. Dodał, że konsument zagraniczny polskie produkty spożywcze kojarzy coraz częściej z marką premium.

Dla bezpieczeństwa żywnościowego

W swym wystąpieniu na temat bezpieczeństwa żywnościowego Polski w kontekście światowych zagrożeń jako główne sekretarz stanu Rafał Romanowski wymienił inflację, wojną w Ukrainie, ale także różnego rodzaju manipulacje medialne, za którymi często stoją konkurencyjne firmy z różnych branż czy obce służby specjalne.

– Zapomnieliśmy w Europie o suwerenności żywnościowej – mówił w Ciechanowie wiceszef resortu rolnictwa. – Skupiliśmy się na bezpieczeństwie żywności i dobrze, ale to nie oznacza, że ona zawsze będzie dostępna. Musimy rozpocząć dyskusję na ten temat. Muszą być stworzone mechanizmy wsparcia wewnętrznego. Jesteśmy liderem europejskim, jeśli chodzi o samowystarczalność żywnościową. Ale musimy pamiętać także o innych krajach.

Ekoschematy

W trakcie konferencji rozmawiano także o nowym systemie dopłat bezpośrednich w rolnictwie z uwzględnieniem tzw. ekoschematów oraz o przeciwdziałaniu zagrożeniu suszą i problemach z retencją w Polsce. W tych tematach informacje przedstawiły Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich, oraz Lidia Kostańska, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ekoschematy – podstawowe wymogi i możliwości łączenia na jednej działce

Konferencja naukowa pn. Przyszłość polskiego rolnictwa – szanse i zagrożenia została zorganizowana w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie

Źródło: MRIRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrole żywności – u producenta, w sklepie i na granicy

Każdy z producentów, importerów i dystrybutorów żywności ma regularny kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną. Tylko w 2023 r. organy PIS przeprowadziły ponad 240 tys....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics