Henryk Kowalczyk podał się do dymisji
Henryk Kowalczyk nie jest już Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister przekazał o swojej rezygnacji w dniu dzisiejszym podczas konferencji – powodem rezygnacji jest brak możliwości spełnienia jednego z postulatów okrągłego stołu w sprawie zboża z Ukrainy. Przypominamy, że Minister Kowalczyk był szefem resortu rolnictwa od 26 października 2021 roku, kiedy to zastąpił Grzegorza Pudę. Nowym Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Robert Telus.
Resort rolnictwa odpowiada w sprawie uruchomienia pomocy dla producentów zbóż!
24 lutego br. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka z uwagami dotyczącymi uruchomienia pomocy dla producentów zbóż. Większość uwag przedstawionych przez KRIR wynikało z pisma Wielkopolskiej Izby Rolniczej, które zostało wysłane do KRIR w dniu 14 lutego br. 3 kwietnia br. Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź na swoje wystąpienie z resortu rolnictwa. Ministerstwo w odpowiedzi przedstawiło i omówiło komu będzie przysługiwać pomoc, wysokość dopłat oraz warunki otrzymania jej pomocy.
Światowy rynek zbóż, a sprawa polska!
Rynek zboża to temat, który w ostatnim czasie bardzo mocno rozgniewał środowiska rolnicze. Niekontrolowany napływ zbóż, rzepaku oraz kukurydzy spowodował gwałtowny spadek cen na rynku polskim. Emocje podgrzała wcześniejsze wypowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uspokajająca rolników, że ceny zbóż będą rosły i nie ma sensu ich sprzedawać. Tymczasem ceny zbóż spadły do poziomu, który według prowadzonych przez WIR regularnie kalkulacji, nie gwarantuje opłacalności ich produkcji. Co gorsze, magazyny są pełne, co w kontekście upływającego czasu i nowych żniw powoduje słuszny gniew rolników. Nie wiemy, co kryje przyszłość, ale poddaliśmy analizie rynek zbóż i mamy kilka ciekawych wniosków.
Rejestracja stad drobiu
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych o wniesienie pilnej interwencji w resorcie rolnictwa odnoszącej się do problematyki rejestracji stad drobiu, w związku z wprowadzeniem w Polsce nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z dnia 4 listopada 2022 r. Więcej o naszej interwencji przeczytają Państwo tutaj
Notowania WIR za kwiecień 2023 r. – Dramat
Wielkopolska Izba Rolnicza od lat prowadzi comiesięczne notowania cen skupu płodów rolnych oraz środków produkcji. Na ich podstawie wykonywane są również, co miesiąc kalkulacje produkcji rolniczej. Od wielu tygodni przedstawiamy dramatyczną sytuację, jaka ma miejsce w rolnictwie pod kątem wzrostu cen środków produkcji oraz spadku cen skupu, przede wszystkim zbóż, rzepaku oraz kukurydzy.
ABC Dopłat – Ekoschemat
Dzisiaj w naszym cyklu przedstawiamy ekoschemat związany z integrowaną produkcją roślinną, czyli – produkcją roślin z zastosowaniem integrowanej ochrony roślin oraz z wykorzystaniem postępu technicznego i biologicznego w uprawie i nawożeniu, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia ludzi i zwierząt oraz ochrony środowiska. Sam system takiej produkcji znany jest już w Polsce od dosyć dawna. Uczestnictwo w systemie IP pozwala na otrzymanie zdrowej żywności pochodzenia roślinnego, w której nie zanotowano przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych pierwiastków oraz substancji szkodliwych.
Ekoschematy nie cieszą się wzięciem wśród rolników!
Dzięki uprzejmości Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, otrzymujemy tygodniowe zestawienia wniosków złożonych w ramach nowej kampanii dopłat bezpośrednich. Jest to pierwsza kampania w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Przypominamy, że Wielkopolska izba Rolnicza wspólnie z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Wielkopolskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowała Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi, w ramach których przeszkoliliśmy 5 720 rolników, właśnie w zakresie nowych zasad warunkowości oraz ekoschematów. O szczegółach przeczytają Państwo tutaj
Opiniowanie Rocznych Planów Łowieckich
Wielkopolska Izba Rolnicza zakończyła okres udziału Delegatów WIR w inwentaryzacjach obwodów łowieckich oraz opiniowania rocznych planów łowieckich.
Dzięki ustaleniom Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Zarządów Okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z Wielkopolski oraz Dyrekcjom Lasów Państwowych w Pile i Poznaniu, od 2019 roku w Wielkopolsce opiniowanie rocznych planów łowieckich odbywa się drogą elektroniczną. To rozwiązanie pozwala na szybką realizację zadań w tym zakresie, co miało duże znaczenie w trakcie tegorocznego opiniowania.
Kalkulacje i notowania WIR za kwiecień 2023 r. Skala dramatu jest porażająca
Pomoc w ramach interwencji pszczelarskich
Od 3 do 18 kwietnia 2023 r., można składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o przyznanie pomocy w zakresie trzech interwencji pszczelarskich: I.6.2 – Interwencja: inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych, I.6.3 – Interwencja: wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi, I.6.5 – Interwencja: pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół.
Źródło: WIR, Aleksander Poznański, Andrzej Przepióra