Kontrakty na pszenicę wzrosły w środę pod wpływem zagrożeń geopolitycznych

Wzrost napięcia na linii Rosja – Zachód po domniemanym ataku dronów na Kreml pomógł w odbiciu notowań amerykańskich zbóż, zwłaszcza pszenicy. W Chicago pszenica SRW zyskała w środę ponad 5% pod wpływem odkupowania kontraktów przez fundusze hedgingowe. Wydaje się, że Moskwa może szukać pretekstu by nie przedłużyć umowy zbożowej po 18-maja.

Kontrakty na pszenicę wzrosły w środę pod wpływem zagrożeń geopolitycznych
Kontrakty na pszenicę wzrosły w środę pod wpływem zagrożeń geopolitycznych

Kukurydzę wspierał (obok odbicia cen pszenicy) dalszy spadek zapasów etanolu w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu do 23,4 Mb, pomimo odbicia krajowej produkcji o 9 000 baryłek dziennie.

Jednak obawy przed recesją gospodarczą spowolniły odbicie cen kukurydzy i soi i spowodowały spadek cen śruty sojowej. Warto zauważyć, że ceny ropy naftowej po raz kolejny spadły wczoraj o ponad 3%.

Decyzja FED w sprawie stóp procentowych

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) w środę podniosła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego i zasygnalizowała, że ​​może wstrzymać dalsze podwyżki, dając urzędnikom czas na ocenę sytuacji. Jednogłośna decyzja podniosła referencyjną stopę procentową Fed do przedziału 5,00%-5,25%, co stanowi dziesiątą podwyżkę z rzędu od marca 2022 r. Warto zwrócić uwagę, że jest to poziom zbliżony do wskaźnika rocznej inflacji w USA. Dla porównania, w Polsce działania antyinflacyjne NBP dają marne efekty, ponieważ podwyżki stóp zatrzymały się już dawno i nie sięgają nawet 1/2 wskaźnika rocznej inflacji. Oznacza to, że RPP postanowiła chronić żyjących na kredyt, a pozbawiać oszczędności wszystkich, którzy je jeszcze mają (mocno ujemne realne oprocentowanie lokat).

Giełda w Paryżu

Kontrakty na zboża i rzepak pozostawały w środę pod presją drożejącego euro, ale pszenica z nowych zbiorów zyskała ponad 2%, naśladując zachowanie amerykańskiego kontraktu. W tym czasie czerwcowy kontrakt na kukurydzę ustanowił nowe długotreminowe minimum.

Jednocześnie unijny rzepak potaniał wczoraj pod presją 4% przeceny na rynku ropy.

Okradł i zdemolował gospodarstwo. Rolnik liczy straty!

Źródło: Andrzej Bąk – eWGT, www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics