Kontrakty na pszenicę wzrosły w środę pod wpływem zagrożeń geopolitycznych

Wzrost napięcia na linii Rosja – Zachód po domniemanym ataku dronów na Kreml pomógł w odbiciu notowań amerykańskich zbóż, zwłaszcza pszenicy. W Chicago pszenica SRW zyskała w środę ponad 5% pod wpływem odkupowania kontraktów przez fundusze hedgingowe. Wydaje się, że Moskwa może szukać pretekstu by nie przedłużyć umowy zbożowej po 18-maja.

Kontrakty na pszenicę wzrosły w środę pod wpływem zagrożeń geopolitycznych
Kontrakty na pszenicę wzrosły w środę pod wpływem zagrożeń geopolitycznych

Kukurydzę wspierał (obok odbicia cen pszenicy) dalszy spadek zapasów etanolu w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu do 23,4 Mb, pomimo odbicia krajowej produkcji o 9 000 baryłek dziennie.

Jednak obawy przed recesją gospodarczą spowolniły odbicie cen kukurydzy i soi i spowodowały spadek cen śruty sojowej. Warto zauważyć, że ceny ropy naftowej po raz kolejny spadły wczoraj o ponad 3%.

Decyzja FED w sprawie stóp procentowych

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) w środę podniosła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego i zasygnalizowała, że ​​może wstrzymać dalsze podwyżki, dając urzędnikom czas na ocenę sytuacji. Jednogłośna decyzja podniosła referencyjną stopę procentową Fed do przedziału 5,00%-5,25%, co stanowi dziesiątą podwyżkę z rzędu od marca 2022 r. Warto zwrócić uwagę, że jest to poziom zbliżony do wskaźnika rocznej inflacji w USA. Dla porównania, w Polsce działania antyinflacyjne NBP dają marne efekty, ponieważ podwyżki stóp zatrzymały się już dawno i nie sięgają nawet 1/2 wskaźnika rocznej inflacji. Oznacza to, że RPP postanowiła chronić żyjących na kredyt, a pozbawiać oszczędności wszystkich, którzy je jeszcze mają (mocno ujemne realne oprocentowanie lokat).

Giełda w Paryżu

Kontrakty na zboża i rzepak pozostawały w środę pod presją drożejącego euro, ale pszenica z nowych zbiorów zyskała ponad 2%, naśladując zachowanie amerykańskiego kontraktu. W tym czasie czerwcowy kontrakt na kukurydzę ustanowił nowe długotreminowe minimum.

Jednocześnie unijny rzepak potaniał wczoraj pod presją 4% przeceny na rynku ropy.

Piorun poraził człowieka, zatrzymanie krążenia!

Źródło: Andrzej Bąk – eWGT, www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics