Eksperci podali perspektywy dla drobiarzy na ten rok

Według USDA światowa produkcja mięsa kurcząt w 2023 wzrośnie o 1%, głównie w wyniku większej produkcji w Brazylii czy też w Stanach Zjednoczonych. Natomiast unijna  produkcja drobiu w 2023, zgodnie z prognozami KE, zwiększyć się może o 1,1%, co może być wynikiem m.in. spadku cen pasz, skutkującym poprawą opłacalności chowu drobiu.

Rynek drobiu. Jakie perspektywy dla drobiarzy na ten rok?

Mimo wzrostu, wciąż będzie kształtować się jednak na poziomie niższym niż przed pandemią. Pierwsze miesiące 2023 przyniosły spore odbicie produkcji mięsa drobiowego w firmach zatrudniających 50 os. i więcej.

Produkcja w 1q23 wzrosła o blisko 12% r/r wobec spadku o 4,3% r/r w 4q22, który mógł być konsekwencją mniejszych wstawień związanych z obawami o koszty zużycia energii. Do wzrostów przyczynia się także poprawa opłacalności produkcji – w pierwszych miesiącach 2023 relacja cen skupu kurcząt do cen mieszanki pełnoporcjowej była wciąż powyżej średniej wieloletniej.

Wzrosty produkcji odnotowano mimo obecności grypy ptaków. Według GIW, w 1q23 odnotowano w kraju 58 ognisk HPAI, z czego połowa to ogniska w stadach kaczek (głównie powiat kaliski i ostrowski – woj. wielkopolskie). HPAI wydaje stawać się problemem ogólnoświatowym. Poza Europą, w 1g23 ogniska pojawiły się w Ameryce Płd. tj. w Argentynie oraz Chile, co spowodowało zaburzenia w handlu zagranicznym w tych krajach. Brazylia wciąż pozostawała krajem wolnym od grypy ptaków.

ODBIŁA SPRZEDAŻ ZAGRANICZNA DROBIU

Polski eksport drobiu w 2022 zamknął się wolumenem 1,59 mln t. tj. o 7,4% wyższym niż przed rokiem. Lepszy wynik zapewniała odbudowa sprzedaży zagranicznej w 2q22 i 3q22 po spadkach w 2021 odnotowanych wskutek grypy ptaków. Eksport na koniec 2022 nie był już tak dynamiczny (zbliżony poziom do 4q21), jednak pierwsze dwa miesiące 2023 przyniosły ponowne odbicie sprzedaży (+7% r/r) w konsekwencji wzrostu produkcji.

CENY DROBIU WCIĄŻ WYŻSZE

Ceny drobiu w Polsce w 1q23 utrzymywały się w tendencji wzrostowej – przeciętna cena skupu kurcząt wg MRiRW była wyższa o 21% r/r, a indyków o 34% r/r. Choć już 2q23 przyniesie najprawdopodobniej spadki cen w relacji rocznej. W marcu’23 relacja cen sprzedaży kurcząt do cen mieszanki pełnoporcjowej w relacji rocznej poprawiła się o 5% r/r wskazując na poprawę opłacalności chowu. Presja kosztów pasz oraz energii nie jest już tak silna jak kilka miesięcy wcześniej.

Grypa ptaków problemem światowego drobiarstwa

PERSPEKTYWY 2023

Eksperci z Centrum Analiz PKO Banku Polskiego uważają, że przeciętna cena skupu drobiu wg GUS w 2023 będzie nieznacznie wyższa niż w 2022 (zakres zmian cen od -1%r/r do +4% r/r). Widać duże ryzyko obniżek cen w dalszej części roku – efekt spadków cen pasz i oczekiwanego wzrostu produkcji w UE, choć wciąż może to być relatywnie wysoki poziom cen. Wysokie ceny mięsa czerwonego mogą oddziaływać w kierunku wzrostów cen drobiu – popyt na to mięso w gospodarstwach domowych może zwiększyć się względem wołowiny i wieprzowiny.

Źródło: Centrum Analiz PKO Banku Polskiego

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Katastrofa na torach: Wykolejenie pociągu towarowego przewożącego zboże

Dziś w nocy z niewyjaśnionych jeszcze przyczyn na ulicy Staszica w Kuźni Raciborskiej doszło do wykolejenia pociągu towarowego przewożącego zboże. W wyniku zdarzenia...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics