PIORiN apeluje o czyszczenie maszyn po pracy w polu!

Wiele chorób przenoszonych jest z pola na pole, z gospodarstwa na gospodarstwo za pomocą maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. Czyszczenie sprzętu rolniczego po wykonanej pracy to  powinność i profilaktyka, która powinna być stosowana w każdym gospodarstwie.

Jak chronić maszyny przed chorobami odglebowymi
Jak chronić maszyny przed chorobami odglebowymi

Gospodarstwa z nałożoną decyzją kwarantannową

Poprzez czyszczenie i dezynfekcję można zapobiec występowaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych, a w każdym razie zminimalizować prawdopodobieństwo ich wystąpienia. W przypadku gospodarstw z nałożoną decyzją kwarantannową w sprawie ich wystąpienia, oczyścić i zdezynfekować należy wszystkie maszyny, urządzenia, środki transportu, opakowania, miejsce przechowywania lub ich części oraz inne przedmioty. Kontrole wykonania decyzji przeprowadzają inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Wzorcowe czyszczenie i dezynfekcja maszyny rolniczej

Pod nadzorem inspektorów  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddziału w Pucku zostało przeprowadzone czyszczenie i dezynfekcja maszyny rolniczej użytej podczas prac polowych. Rozsiewacz nawozu, po zakończeniu pracy na polu został  dokładnie oczyszczony z resztek gleby przed zabiegiem dezynfekcji.  Celem wykonanej czynności jest zapobieganie przeżycia i rozprzestrzeniania się chorób i szkodników co pozwala chronić uprawę. Do dezynfekcji można zastosować środki bakteriobójcze dopuszczone do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi lub środki dezynfekcyjne o działaniu bakteriobójczym posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny.

Istotnym rodzajem zabrudzenia są resztki nawozów

Pracując brudną maszyną w polu przyczynimy się do przenoszenia chorób i szkodników, oraz pozostawiania w glebie niepożądanych substancji chemicznych. Charakter pracy w polu przyczynia się także do różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej jest to błoto, kurz, pył, kamienie oraz plewy. Istotnym rodzajem zabrudzenia są również  resztki nawozów mineralnych, organicznych i chemicznych środków ochrony roślin oraz oleje i smary.

Ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku na giełdach. Nie jest dobrze

Odpowiednia higiena i dezynfekcja maszyn w ogromnym stopniu redukuje zagrożenie dla upraw.

Źródło: PIORIN

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics