Tucz otwarty pod kreską. Sytuacja producentów świń coraz gorsza

Jak informuje Gobarto, na przestrzeni pierwszego kwartału 2023 roku liczba stad świń w Polsce skurczyła się o 4,2% W przeciągu trzech miesięcy pogłowie trzody zmalało o 432 tysięcy sztuk. Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wyniosła na dzień 13 kwietnia 53,8 tys. sztuk. oznacza to, że na przestrzeni nieco ponad 3 miesięcy liczba stad świń spadła w Polsce o 2,4 tys.

Tucz otwarty pozostaje pod kreską

Pomimo wzrostu cen, opłacalność tuczu otwartego pozostaje pod kreską, ze względu na bardzo wysokie ceny warchlaków z importu. W nieco lepszej sytuacji są producenci świń w cyklu zamknięty, dodatkowo objęci wsparcie w postaci dopłat. KE przewiduje dalszy spadek pogłowia w Europie w roku 2023. Sytuację nieco poprawia tanie zboże. Niestety mechanizmy pomocy rządowej dla producentów zbóż praktycznie uniemożliwiły handel pomiędzy rolnikami. Te zasady, zgodnie z wnioskami organizacji rolniczych mają się zmienić, co zapowiedział Pan Minister Telus. Ze względu na ograniczanie podaży, obecna cena może się utrzymać dłużej.

Ciągła presja ASF

Sektor pozostaje pod ciągłą presją ASF, stąd bardzo mocno oburzyło rolników podpisanie rozporządzenia umożliwiającego produkcję trzody chlewnej na własne potrzeby, bez stosowania zasad bioasekuracji. Walka z epidemią dzięki wysiłkom rolników, weterynarzy oraz myśliwych zaczęła wreszcie przynosić efekty. W tym roku mamy tylko jedno ognisko w województwie dolnośląskim. Rolnicy nie rozumieją zatem intencji wprowadzenia tego rozporządzenia i uważają, że naraża ono los tych producentów, którzy jeszcze w tym sektorze próbują trwać – na porażkę i utratę źródła przychodów. W sytuacji uchwalenia tak złego prawa, Komisja Europejska, bardzo restrykcyjnie podejdzie do znoszenia stref z obostrzeniami, które ciągle w Polsce obowiązują.

W sklepach wciąż jest drogo. I tak może zostać nawet przez 5 lat!

To rozporządzenie nie było konsultowane z rolnikami. Nie było również konsultowane ze służbami weterynaryjnymi. Producenci trzody chlewnej, którzy zmagają się z wymogami bioasekuracji, budują płoty, kupują środki dezynfekcyjne, zgłaszają zwierzęta, dbają o higienę, czują się potraktowani w bardzo niesprawiedliwy sposób, cytując ich wypowiedzi: „jakby ktoś im napluł w twarz”.

Poniżej aktualne ceny skupu tucznika w okresie od stycznia do maja 2023r.

Źródło: WIR, Kaja Walkowska, Andrzej Przepióra, Aleksander Poznański

Zostaw komentarz

  1. Tak naprawdę to oni wiedzą że mało kto będzie trzymał te świnki na własny użytek bo roboty z tym nie mało a kupić paszę to w ogóle już gra nie warta świeczki i jeszcze człowiek uwiązany przy tym więc nie rozumiem o co ta obawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics