Indeks cen zbóż FAO wyniósł w lipcu średnio 125,9 punktu, co oznacza spadek o 0,5 procent w porównaniu z czerwcem i 14,5 procent poniżej wartości sprzed roku. Niewielki spadek w tym miesiącu wynika z niższych międzynarodowych cen zbóż gruboziarnistych (-4,8% m/m), które zrównoważyły drożejącą w lipcu pszenicę i ryż.
Międzynarodowe ceny kukurydzy kontynuowały trend spadkowy ze względu na zwiększone sezonowe dostawy z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii oraz potencjalnie wyższą niż początkowo przewidywano produkcję w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie warunki nieznacznie się poprawiły, a powierzchnia zasiewów została skorygowana w górę.
Ceny sorgo spadły równolegle z cenami kukurydzy
Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny sorgo spadły równolegle z cenami kukurydzy, podczas gdy światowe ceny jęczmienia były prawie stabilne, na co wpływ miały efekty uboczne z rynków pszenicy.
Natomiast międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły o 1,6 proc. odnotowując swój pierwszy miesięczny wzrost od dziewięciu miesięcy, spowodowany głównie niepewnością co do ukraińskiego eksportu w następstwie decyzji podjętej przez Federację Rosyjską o zakończeniu realizacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i wynikającymi z tego zniszczeniami w ukraińskiej infrastrukturze portowej zarówno na Morzu Czarnym jak i na Dunaju. Utrzymująca się sucha pogoda w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych również zwiększyła presję na ceny.
Rosja ostrzeliwuje ukraińskie elewatory zbożowe. Jak reagują giełdy zbożowe?
Ceny ryżu wzrosły w lipcu o 2,8 procent, osiągając najwyższy poziom od września 2011 r., napędzany głównie wzrostem cen w segmencie rynku Indica. Na tym rynku wprowadzony przez Indie 20 lipca zakaz eksportu nieparzonej odmiany Indica sprzyjał oczekiwaniom większej sprzedaży z innych źródeł, wzmacniając presję na wzrost cen już wywieraną przez sezonowo ograniczone dostawy i zakupy w Azji.
Andrzej Bąk
Źródło: FAO